Súťaž vyhlásili ešte 13. júna, do 15. novembra mohli záujemcovia predkladať svoje návrhy. Komisia, ktorá o predaji rozhodovala, sa napokon uzniesla, že spoločnosť, ktorá sa ako jediná do súťaže prihlásila, splnila všetky podmienky.
Na ploche približne 64-tisíc metrov štvorcových by mal investor okrem iného postaviť 12 bytoviek s približne 430 bytmi a ďalších 25 rodinných domov.
Prvá etapa v roku 2022
Z predloženej správy tiež vyplýva, že v území bude všetka potrebná občianska vybavenosť, vrátane detského a športového ihriska, mobiliáru, ciest, chodníkov i parkovísk.
„Parkovacie plochy budú prekryté zelenými strechami, navrhnutá je tam aj škôlka prípadne jazyková škola. Investor bude riešiť všetky cesty a chodníky v území, mesto by sa malo investične podieľať len na výstavbe kruhového objazdu v severozápadnej časti územia,“ priblížila vedúca odboru správy majetku na mestskom úrade Iveta Borňáková.
Prvá etapa by podľa zámeru mala byť dokončená v roku 2022, celý projekt by mal byť hotový o sedem rokov neskôr.
Po skončení výstavby by mal investor mestu Poprad odovzdať majetok v hodnote približne štyri milióny eur, ide o chodníky, parkoviská a ďalší mobiliár.
Spoločnosť sa zároveň zaviazala, že na seba prevezme všetky náklady na búracie práce a odvoz sutín. „Keď sme si robili znalecký posudok na sanáciu a odvoz len na polovici tohto územia, tak tá suma dosiahla zhruba štyri milióny eur,“ upozornila I. Borňáková.
Projekt pozitívne vnímala väčšina mestských poslancov, ktorí skonštatovali, že vyriešiť toto chátrajúce územie v blízkosti centra mesta, bolo veľmi náročné, no zároveň dôležité.
„Som rád, že sme zavŕšili dlhoročný proces riešenia tohto územia. Pevne verím, že v ďalšom období vyrastie v našom meste pekná, nová obytná štvrť,“ skonštatoval poslanec Milan Baran, ktorý bol zároveň predsedom komisie rozhodujúcej o súťaži.
Lacné pozemky
Niektorých poslancov však prekvapila výsledná suma za predaj, keďže po prepočte vychádza cena za meter štvorcový územia 15,48 eur.
„Zdá sa mi to príliš nízka suma, keďže ceny pozemkov v Poprade sa pohybujú na úrovni 100 a viac eur za meter štvorcový,“ skonštatoval poslanec František Majerský z poslaneckého klubu Poprad 22.
I. Borňáková reagovala, že v tomto prípade treba rozlišovať pozemky bez akýchkoľvek záťaží, ktoré sú pripravené na výstavbu, a územie, kde je potrebné urobiť sanáciu objektov a odviesť sutiny.
Podľa poslankyne Heleny Mezenskej ide o čisto komerčný projekt a obáva sa toho, že bývanie v tejto časti nebude finančne dostupné pre všetkých Popradčanov.
Niektorí poslanci tiež upozornili na fakt, že projekt neráta s napojením územia na hlavnú cestu I/18, a na dopravné zaťaženie na sídlisku Západ.
Primátor Popradu Anton Danko ubezpečil, že túto problematiku bude mesto riešiť s ďalšími investormi, ktorí plánujú výstavbu rodinných domov, prípadne čerpacej stanice na druhej strane rieky Poprad. Areál bývalých kasární získala samospráva na dve etapy v rokoch 2013 a 2014.
Developerské mená s hokejistami
Firma, ktorá areál od mesta kúpila, vznikla len v októbri tohto roka. Stoja za ňou mená známe z developerského biznisu aj bývalí športovci.
V eseročke PG-GMT má 60-percentný podiel spoločnosť Phoenix Group a menšinový 40-percentný druhá firma GMT projekt.
Vo Phoenix Group sú podľa obchodného registra traja spoločníci – najväčší, dvojpätinový podiel patrí Radoslavovi Suchému, po 30 percent majú Miroslav Šimonovič a Ivan Saloň.
R. Suchý a M. Šimonovič sú bývalí hokejoví reprezentanti Slovenska, ktorý sa po konci kariéry dali na podnikanie. Brankár M. Šimonovič má aj zlato z MS v Goteborgu v roku 2002, R. Suchý má striebro z Petrohradu a bronz z Helsínk. Obaja hrávali aj za hokejový klub v Poprade, ktorého prezidentom bol v minulosti súčasný primátor A. Danko.
I. Saloň ako tretí spoločník Phoenix Group je majiteľom spoločnosti Mivo Development, ktorá má na konte viacero projektov. V Poprade stavala kancelársky objekt Onyx business center či byty v rezidenciách Sadova a Rubicon. Projekty má aj v Bratislave – viladomové komplexe Eleven a Roličky na Kolibe.
Za GMT projekt vlastniacim zvyšnú časť firmy, ktorá kúpila pozemky kasární, stojí Slavomír Gmitter. Ten pod Tatrami takisto stavia byty, aktuálny je projekt bytového domu na Suchoňovej ulici. Pozemky má v prenájme takisto od mesta, byty stavia ako nájomné, po dokončení ich má ponúknuť mestu na odkúpenie, informovali Podtatranské noviny.