Ministerstvo dopravy a výstavby SR sa nechystá plošne spoplatňovať cesty druhej triedy, ani plošne spoplatniť všetky intravilány miest a obcí.
V pilotnej fáze pôjde o cesty, ktoré sú súbežné so spoplatnenou komunikáciou a nákladní dopravcovia ich využívajú na jej obchádzanie. Rezort tak chce zabrániť zahlcovaniu obcí a miest nákladnou dopravou.
Uviedol to hovorca Ministerstva dopravy a výstavby Ivan Rudolf v reakcii na výhrady združení autodopravcov.Článok pokračuje pod video reklamou
Zabrániť obchádzaniu spoplatnených ciest
Obchádzaním spoplatnenej komunikácie v týchto prípadoch podľa rezortu dopravy dochádza k nadmernej záťaži cesty nižšej kategórie, jej degradácii a zahlcovaniu intravilánov miest a obcí nákladným tranzitom. Rudolf priblížil, že so žiadosťou o riešenie tejto situácie sa na Ministerstvo dopravy a výstavby obrátili vyššie územné celky.
„Prvým, v ktorom by sa malo spoplatnenie ciest druhej triedy vyskúšať, je Trnavský samosprávny kraj a prípadné pokračovanie sa bude realizovať až po vyhodnotení pilotu v tomto kraji,“ dodal.
Obavy z preklasifikovania 559 kilometrov
Úpravy v spoplatňovaní kritizovalo Združenie cestných dopravcov v SR Česmad Slovakia aj Únia autodopravcov Slovenska (UNAS).
Odmietajú akékoľvek ďalšie rozširovanie spoplatnenia cestnej infraštruktúry elektronickým mýtom na vybrané úseky ciest druhej triedy.
Mýto by sa malo podľa združenia vyberať len na úsekoch ciest, kde nákladovosť systému bude nižšia, ako samotný výber mýta.
Rovnako zástupcovia autodopravcov považujú za neprijateľnú plánovanú preklasifikáciu približne 559 kilometrov už spoplatnených úsekov ciest prvej triedy do kategórie s vyššou sadzbou mýta, čo podľa nich zoberie dopravcom 13 miliónov eur.
Problémový úsek medzi Prešovom a Košicami
Ministerstvo dopravy však ozrejmilo, že nejde o zvýšenie sadzby mýta na úsekoch ciest prvej triedy, ale o spoplatnenie reálnou sadzbou tých úsekov ciest prvej triedy, kde bola doteraz nulová sadzba.
„To je napríklad cesta prvej triedy medzi Prešovom a Košicami, ktorá je súbežná s diaľnicou D1. Intravilány obcí na tejto ceste prvej triedy spoplatnené neboli, niektorí nákladní dopravcovia ju teda využívali namiesto spoplatnenej diaľnice. Čím ale opäť dochádzalo k zahlcovaniu obcí a degradácii tejto cesty. Tomu chceme zabrániť,“ zdôraznil hovorca Ministerstva dopravy a výstavby.
Autodopravcovia odmietajú ďalšie spoplatnenie
Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) v reakcii na vysvetlenie rezortu dopravy uviedla, že odmieta spoplatnenie ciest I. a II. triedy.
Svoj postoj vyjadrila aj v pripomienkach k návrhu vyhlášky Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest, ciest I. triedy a ciest II. triedy s výberom mýta s účinnosťou od 1. januára 2021.
Ako informoval Stanislav Skala z UNAS, dopravcovia odmietajú spoplatnenie viac ako 500 km úsekov ciest I. triedy paralelných s úsekmi diaľnic a rýchlostných komunikácií, lebo podľa nich predložený návrh je nedostatočne zdôvodnený.
Niektoré úseky sú kratšie ako jeden kilometer
Podľa UNAS z doterajšej prevádzky mýtneho systému má rezort dostatok dát o pohybe vozidiel podliehajúcich mýtu v úsekoch ciest I. triedy, ktoré sa majú spoplatniť sadzbou vo výške rovnakej ako diaľnice a rýchlostné cesty.
Keďže niektoré úseky sú kratšie ako 1 kilometer, a to aj výraznejšie, navyše sú v oblastiach s menej frekventovanou premávkou, je potrebné skúmať, či zvýšený výber mýta na všetkých navrhovaných úsekoch za obdobie jedného roka dosiahne aspoň takú úroveň, aby sa zaplatili náklady štátu spojené so zmenou geomodelu proskytovateľa služby (SkyToll).
UNAS poukazuje aj na absenciu štúdie z údajov poskytovateľa služby, z ktorej by vyplynulo, že autodopravcovia tranzitujúci po diaľniciach a rýchlostných cestách úmyselne odbočujú na paralelné úseky ciest I. triedy, aby sa tak vyhli plateniu vyššieho mýta za jazdu po diaľnici.
Nie obchádzanie, ale nakládky a vykládky
Autodopravcovia sú presvedčení, že využívanie ciest I. triedy nákladnou autodopravou súvisí výlučne s miestom nakládky alebo vykládky v blízkom okolí týchto paralelných úsekov.
Ich spoplatnením sadzbami pre diaľnice a rýchlostné cesty sa však doprava v týchto úsekoch nezníži, iba sa zvýšia príjmy z výberu mýta a znížia príjmy autodopravcov, resp. zvýšia se ceny za dopravu a tým aj cenová hladina v štáte. Takéto umelé navyšovanie poplatkov považuje UNAS za kontraproduktívne a nesúhlasí s ním.
Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia tiež odmieta rozširovanie spoplatnenia cestnej infraštruktúry elektronickým mýtom na vybrané úseky ciest II. triedy.
„Mýto by sa malo vyberať len na úsekoch ciest, kde nákladovosť systému bude nižšia ako samotný výber mýta. Tento parameter cesty II. triedy nespĺňajú, čo znamená, že neprinesú očakávané zvýšenie príjmov na ich opravu a údržbu,“ vyhlásil hovorca združenia Česmad Roman Kment.
Neprijateľná je pre aj plánovaná preklasifikácia približne 559 kilometrov už spoplatnených úsekov ciest I. triedy do kategórie s vyššou sadzbou mýta, ktorá zoberie dopravcom 13 miliónov eur.