Projekt Portum, ktorý má doplniť novovznikajúcu štvrť v okolí Mlynských nív, už má v rukách územné rozhodnutie. Vybavovaniu povolení venoval developer uplynulé tri roky, aktuálne odhaduje, že na jeseň by dvojicu vežiakov mal začať stavať. Bytov bude menej, ako sa plánovalo pôvodne.
Pôvodný plán na začiatok výstavby bol koniec minulého roka, v tomto termíne ale spoločnosť TK Estate nedotiahla všetky povolenia.
Momentálne má v rukách dôležitý dokument – rozhodnutie o umiestnenie stavby, ktorým Staré Mesto odobruje, že v území môžu vyrásť dve stometrové veže. Uchádzať sa tak už môže o stavebné povolenie.
Menej bytov
Developer o vydanie územného rozhodnutie žiadal vlani v septembri. Stavebný úrad napokon súhlasil s projektom pri nábreží Dunaja na voľnom pozemku oproti Panorama City medzi ulicami Mlynské nivy, Landererova, Košická a Karadžičova.
Developer sa k dôležitému povoleniu dopracovával dlhšie, v aktuálnej hmotovej podobe projekt prezentoval od roku 2016. TK Estate uvádza, že s indexom podlažných plôch budú Portum Towers pod úrovňou, ktorú pripúšťajú regulatívy zóny Chalúpkova.
Vyššia z dvojice budov má ísť do výšky 115 metrov, susedná nižšia bude mať 97 metrov. Developer hovorí o dvoch „najštíhlejších vežiach v Bratislave“.
„Naším cieľom je ponúknuť nadštandardné bývanie v príjemnom prostredí a zároveň v novom centre Bratislavy. Chceme vytvoriť bývanie pre ľudí, ktorí hľadajú veľkoryso riešené byty. Títo ľudia chcú viac životného priestoru v bytoch, viac zelene, vodných plôch a príjemných priestranstiev s umením a kultúrou,“ povedal Pavol Chren, zástupca developera.
Objekty budú mať 36 respektíve 30 podlaží, dovedna v nich má byť vyše 350 bytov a apartmánov. To je nižšie číslo, s akým sa pracovalo v dokumentácii pôvodne – uvádzal sa počet 490 jednotiek. Znamená to, že developer vnútorné dispozície prekreslil.
„V Bratislave celkovo chýbajú veľkometrážne byty, preto sme sa ich rozhodli priniesť na trh. Byty, v najvyššom štandarde, budú mať svetlú výšku viac ako tri metre,“ dodal P. Chren s tým, že rozloha bytov bude od 100 až do 400 štvorcových metrov.
Byty budú podľa developera vybavené podlahovým kúrením, chladenými stropmi, protipožiarnym systémom a výška okien bude v rozsahu celej svetlej výšky miestnosti. Architektom projektu je A1 Respect pod vedením Branislava Kaliského, ktorý stál okrem iného za bratislavskou Euroveou.
Tri roky na výstavbu
V podzemných garážach vznikne 656 parkovacích miest. Okrem bytov je 11-tisíc štvorcových metrov vyhradených pre retail, z toho 3-tisíc m2 zaberie hotelová časť.
V projekte sa písalo aj o reštaurácii, kaviarni, menších obchodoch, stánkoch, galérii, dennej kliniky či relaxačnom centre s fitnes, čo z toho bude napokon reálne zahrnuté, momentálne developer nešpecifikoval.
V exteriéri počíta s 3-tisíc štvorcovými metrami parkovej zelene. Tá má zahŕňať detské ihrisko a vyvýšené námestie, ktoré sa prelieva cez schodisko na vstupné námestie s fontánou.
Náklady na projekt vyčísľuje developer na 100 miliónov eur, práce majú trvať 36 mesiacov. Začať s nim plánuje TK Estate počas najbližšej jesene.
Ister Tower a Portum – vizualizácia komplexovZdroj: Ister II
„Samotná výstavba tak náročného projektu ako je Portum Towers, si vyžaduje jeho správne nastavenie vo fáze prípravy, kvalitný projektový a stavebný manažment, o čo sa v úzkej spolupráci aj s developerom snažíme,“ povedal Miroslav Janíček zo spoločnosti QCM, zodpovedný za prípravu projektu.
Za TK Estate stoja dvaja spoločníci, okrem P. Chrena aj podnikateľ Marek Trajter, ktorý spolupracoval pri zrode bratislavskej obchodnej zóny Avion. V minulosti bol obžalovaný z objednávky vraždy Romana Deáka, súd však trestné stíhanie pre premlčanie zastavil a o vine nerozhodoval. Vraždu si mal podľa obžaloby objednať u mafiánskej skupiny sýkorovci, pripomína portál Aktuality.sk.
Trajterovci vlastnili v Bratislave viacero pozemkov, aj tie, na ktorých vyrástol Pharos. Nevlastný brat Mareka Trajter Matúš pripravuje vedľa Portum Towers vlastný polyfunkčný komplex Ister Tower.