Mať dobré vzťahy so susedmi je základ. Z pozície developera je to často umenie, svoje o tom vie aj spoločnosť Proxenta, ktorú majitelia vedľajšieho domu pribrzdili pri výstavbe projektu Kesselbauer v centre Bratislavy. Susedný dom získal medzičasom nového majiteľa, ktorý chce pri prezidentských záhradách vybudovať galériu aj byty.
Ešte koncom roka 2018 sa na pozemku v centre Bratislavy začali búracie a prípravné práce. Developer zhodil sedempodlažnú administratívnu budovu z 90. rokov minulého storočia aj storočný dvojpodlažný bytový dom. Ten chce čiastočne nahradiť replikou fasády pôvodného objektu.
Kesselbauer majú tvoriť dva rozdielne vysoké objekty, ktoré sa budú líšiť aj architektonickým štýlom. Spolu vytvoria pôdorys v tvare písmena „U“. Začiatok výstavby naplánovala Proxenta na druhú polovicu roku 2019 s dokončením v roku 2021. Nové termíny zatiaľ nie sú určené.
Neprípustné odvolanie
V rezidenčnom komplexe je naplánovaných 116 bytov. Do predaja išli dvoj- a trojizbové jednotky. Väčšina bytov má balkón alebo lodžiu, horné byty terasy.
Cenník bytov nemá Proxenta na webe projektu zverejnený, záujemcovia si musia vyžiadať ponuku osobne. Na úvod predaja spoločnosť uvádzala, že ceny sa pohybovali na úrovni od 147 500 po 490-tisíc eur. Cena za štvorcový meter tak bola medzi okolo 3-tisíc eur.
Developer aktuálne tvrdí, že projekt vypredal. Všetci kupujúci tak čakajú spolu s Proxentou na zelenú od stavebného úradu. Na prízemí sa nachádza aj deväť obchodných priestorov.
Mestská časť Staré Mesto síce začiatkom augusta minulého roka vydala územné rozhodnutie, proti nemu však prišlo netradičné odvolanie. Ako informoval TREND Reality, adresovali ho obyvatelia, ktorých dom priamo nesusedil s objektom.
Doručili ho vtedy majitelia chátrajúceho domu na Banskobystrickej ulici 14, ktorý sa nachádza na sever od budúceho rezidenčného komplexu, zhruba vo vzdialenosti 30 metrov.
Traja vlastníci domu sa podľa dokumentácie obávali, že rozsiahly projekt ovplyvní aj ich menšiu jednopodlažnú nehnuteľnosť, a preto chceli byť účastníkmi stavebného konania.
„Rozhodnutím o umiestnení stavby môžu byť jednoznačne dotknuté naše vlastnícke práva a užívanie nášho rodinného domu (respektíve právo na nerušené užívanie našej nehnuteľností a právo na pohodu a kvalitu bývania a iné práva), pretože plánovaná stavba a prevádzka bude jednoznačne ovplyvňovať našu nehnuteľnosť a bývanie,“ napísali v odvolaní, v ktorom žiadali o zahrnutie do konania.
Budovu s pozemkom sťažovateľov na Banskobystrickej ulici delíod Kesselbaueru ďalší pozemok, ktorý je majetkom Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, kde je aj materská škola.
Stavebný zákon presne nedefinuje, v akej vzdialenosti od projektu sa nachádzajú „susedia“. Počíta v konaní s účasťou tých, ktorí sa plánovanou výstavbou cítia dotknutí.
Podľa právnika Tomáša Meszároša z advokátskej kancelárie Kaduc & Partners sa väčšinou podobným žiadostiam vyhovie. Odbor výstavby a bytovej politiky na Okresnom úrade v Bratislave však žiadosť stopol.
„Menovaní neboli účastníci predmetného územného konania, a ani nespĺňali hmotnoprávne podmienky, a teda voči územnému rozhodnutiu ako neúčastníci konania nemohli podať odvolanie, a preto je potrebné vyhodnotiť ich odvolanie ako neprípustné,“ konštatuje úrad v stanovisku.
Kesselbauer (vizualizácia)Zdroj: Proxenta
Úradu bolo v konaní predložených 62 dokumentov, ktoré boli založené do spisu. Tieto prieťahy zdržali povoľovací proces o pol roka.
Proxenta označila odvolanie voči územnému rozhodnutiu ako irelevantné. Šéf spoločnosti Pavol Kožík tvrdí, že postup sťažovateľov bola ich stratégia, aby developera donútili kúpiť nehnuteľnosť. Podľa P. Kožíka však za starší dom pýtali priveľa.
Nový sused
Dom v susedstve bol však napokon zaujímavý pre iného investora. Koncom októbra minulého roka, už po podaní odvolaní, kúpila objekt na Banskobystrickej ulici eseročka Value Advisors.
Za tou stojí Roman Fečík, ktorého Denník N označil ako blízkeho priateľa a bývalého spolužiaka guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra.
Vizualizácie projektu KesselbauerZdroj: Proxenta
R. Fečík bol napríklad s najbohatším Slovákom Patrikom Tkáčom v akciovej spoločnosti Art fond – Stredoeurópsky fond súčasného umenia. P. Tkáča vo fonde v roku 2017 vymenil Andrej Zaťko, šéf Poštovej banky.
Aj R. Fečík v minulosti pôsobil ako riaditeľ Poštovej banky, ešte kým ju ovládal Istrokapitál, nie skupina J&T. Po odchode z banky si založil v Bratislave súkromnú galériu. Dnes má rôzne firmy venujúce sa konzultáciám či nehnuteľnostiam, patrí mu hotel Arcadia a je aj spolumajiteľom firmy, ktorá chystala výstavbu na rohu Dunajskej a Lazaretskej ulice.
„Nehnuteľnosti som sa rozhodol kúpiť s cieľom postaviť tam v budúcnosti objekt, do ktorého plánujem primárne presunúť svoju galériu z centra mesta. Zároveň by sa v novom objekte malo nachádzať aj zopár bytov, pričom do jedného z nich sa plánujem v budúcnosti nasťahovať,“ hovorí pre TREND Reality R. Fečík.
Roman Fečík, majiteľ Roman Fečík GalleryZdroj: Milan David
Nová galéria by sa nachádzala vo veľmi tichom prostredí centra mesta. Počet bytov zatiaľ nie je známy.
R. Fečík tvrdí, že v súčasnej dobe nemá ešte konkrétnu predstavu, no projekt aktuálne rieši spolu s architektom v rámci existujúceho územného plánu. Lokalitu považuje za výnimočnú vzhľadom na výhľad a množstvo zelene v okolí.
„Ak sa pýtate na môj názor na projekty Proxenty v lokalite, tak Kesselbauer ani Vila Biela mi vizuálne od ulice nevadia,“ tvrdí R. Fečík.
Jediné, čo podľa neho môže byť sporné, je riešenie vnútrobloku projektov Proxenty. „Môžu sa snažiť o zastavanie vnútrobloku spôsobom, ktorý je v rozpore parametrami územia a procesnými postupmi,“ načrtáva. Tieto skutočnosti podľa jeho slov aktuálne preveruje prostredníctvom svojho právneho zástupcu.
Spomínaná Vila Biela je druhým projektom, ktoré v území Proxenta chystá. Už má platné územné rozhodnutie, ktoré bolo vydané ešte na predchádzajúci projekt. Má stať v dotyku Kesselbauera a v tomto prípade aj rodinného domu na Bystrickej.
Vila Biela a Kesselbauer zas susedia s tretím projektom v lokalite – Metropolitan Star. Ten začiatkom novembra minulého roka spustil predaj bytových jednotiek. Priemerná cena v projekte je okolo 4 500 eur za štvorcový meter vrátane DPH.