Jednofázové elektromery AMS B1x-SAx od Applied Meters, a.s. zabezpečujú presné meranie činnej elektrickej energie, pričom zároveň pracujú podľa IEC 62052-11:2020, IEC 62053-21:2020, EN IEC 62053-21:2021+A11:2021, EN 50470-3:2022 a smernice 2014/32/EU (MID). Navyše podporujú priame aj nepriame meranie, preto prinášajú spoľahlivé fakturačné meranie, vysokú presnosť a bezpečnú prevádzku v energetike aj priemysle.
Tieto jednofázové statické elektromery AMS B1x-SAx sú určené na profesionálne fakturačné meranie elektrickej energie v bytových, komerčných aj priemyselných aplikáciách. Zariadenie zároveň využíva mechanický register s krokovým pohonom, preto zabezpečuje stabilné a dlhodobo spoľahlivé zobrazovanie spotreby elektrickej energie. Skúšobné impulzy indikuje červená LED, následne impulzný SO výstup umožňuje diaľkový prenos údajov do energetických a monitorovacích systémov. Vďaka normám IEC 62052-11:2020, IEC 62053-21:2020, EN IEC 62053-21:2021+A11:2021 a EN 50470-3:2022 získava používateľ istotu normovej presnosti, elektromagnetickej odolnosti a prevádzkovej stability. Elektromer je zároveň určený pre merania podľa smernice 2014/32/EU (MID), preto je vhodný pre fakturačné aplikácie s požiadavkou na legislatívnu správnosť merania.

Profil produktu
Elektromery AMS B1x-SAx patria do segmentu profesionálnych zariadení pre meranie elektrickej energie, pričom zároveň kombinujú mechanickú spoľahlivosť a moderné impulzné rozhrania. Navyše podporujú montáž na DIN lištu, preto prinášajú flexibilné využitie v energetike, facility manažmente aj priemyselných prevádzkach.
Vývoj elektromerov AMS B1x-SAx reaguje na požiadavky energetických spoločností, správcov budov a priemyselných prevádzok na stabilné a presné meranie elektrickej energie. Zariadenie zároveň využíva mechanický register s krokovým pohonom, preto zabezpečuje dlhodobú čitateľnosť údajov aj pri náročnej prevádzke. Navyše elektromer podporuje priame aj nepriame zapojenie, následne umožňuje univerzálne použitie v rozvádzačoch a technických systémoch budov. Vďaka impulznému SO výstupu dokáže prenášať údaje do nadradených monitorovacích systémov, preto zjednodušuje energetický manažment objektov. Produkt zároveň vychádza z požiadaviek noriem IEC 62052-11 a IEC 62053-21, preto prináša vysokú prevádzkovú spoľahlivosť a normovú presnosť.
Profil produktu/služby:
- Mechanický register s krokovým pohonom
- Priame aj nepriame meranie elektrickej energie
- Montáž na DIN lištu aj klasické upevnenie
- Impulzný SO výstup pre diaľkový monitoring
- Signalizácia spätného toku energie
- Prevádzková odolnosť podľa IEC noriem
- Prvotné overenie pre fakturačné meranie

Elektromer AMS B1x-SAx slúži na meranie činnej elektrickej energie v jednofázových sieťach. Mechanický register, impulzný výstup SO a signalizácia prevádzkových stavov podporujú spoľahlivé fakturačné aj prevádzkové meranie.
Technické parametre a normy
AMS B1x-SAx poskytujú presné meranie elektrickej energie v triedach presnosti A/B podľa MID a 0,5 / 1 / 2 podľa IEC 62053-21:2020, preto zabezpečujú spoľahlivé fakturačné aj prevádzkové meranie. Navyše pracujú v širokom rozsahu prúdov, napätí a teplôt, následne zvládajú náročné prevádzkové podmienky.
Jednofázové elektromery AMS B1x-SAx pracujú s referenčnými napätiami 120 V, 220 V, 230 V a 240 V, pričom zároveň podporujú frekvenciu 50 Hz aj 60 Hz. Vďaka norme IEC 62053-21:2020 má používateľ istotu presnosti merania činnej energie v triedach 0,5, 1 a 2. Norma IEC 62052-11:2020 zároveň definuje požiadavky na mechanickú odolnosť, elektromagnetickú kompatibilitu a klimatické skúšky, preto elektromer spoľahlivo funguje aj v náročných podmienkach. Produkt zároveň podporuje maximálny prúd až 100 A pri priamom zapojení, následne umožňuje nasadenie vo výkonovo náročnejších aplikáciách. Krytie IP54 chráni zariadenie pred prachom a striekajúcou vodou, preto je vhodné aj do technických priestorov a priemyselných rozvádzačov. Impulzný výstup 24 V / 30 mA navyše podporuje vzdialený odpočet a integráciu do systémov energetického manažmentu.
Technické parametre a normy:
- IEC 62052-11:2020 – všeobecné požiadavky a skúšky elektromerov
- IEC 62053-21:2020 – presnosť merania činnej energie
- EN IEC 62053-21:2021+A11:2021 – európska harmonizovaná verzia
- EN 50470-3:2022 – statické elektromery činnej energie
- Smernica 2014/32/EU (MID) – fakturačné meranie
- Prevádzková teplota -40 °C až +70 °C
- Stupeň krytia IP54 pre vyššiu odolnosť
Technické údaje
| Trieda presnosti | A alebo B (podľa MID), 2 alebo 1 (podľa EN 62053-21) |
|---|---|
| Referenčné napätie [V] | 120, 220, 230, 240 (-30,+15%) |
| Menovitá frekvencia [Hz] | 50 alebo 60 |
| Referenčný prúd Iref [A] priame zapojenie | 5 a 10 |
| Menovitý prúd In [A] nepriame zapojenie | 5 |
| Prechodový prúd ltr [A] priame/nepriame zapojenie | 0,5 a 1 / 0,25 |
| Nábehový prúd Ist [A] priame/nepriame zapojenie | ≤ 0,02 a 0,04 / 0,01 |
| Minimálny prúd Imin [A] priame/nepriame zap. | 0,25 a 0,5 / 0,05 |
| Maximálny prúd Imax [A] priame/nepriame zap. | 40, 60, 80, 100 / 6; 7,5; 10 |
| Vlastná spotreba – napäťový obvod [VA/W] | ≤ 7,5/0,4 |
| Vlastná spotreba – prúdový(é) obvod(y) [VA] | ≤ 0,1 |
| Konštanta impulzov pre skúšobný výstup kTO [imp/kWh] | 1 – 10 000, zvyčajne 6 400 |
| Konštanta impulzov pre impulzový výstup kSO [imp/kWh] | 1 – 10 000, zvyčajne 6 400 |
| Tranzistorový výstup SO | 24 V / 30 mA |
| Prevádzková teplota | – 40 °C až + 70 °C |
| Stredný teplotný koeficient [%/K] | ≤ 0,04 |
| Svorky prúdové ; napäťové ; pomocné [mm] | ø 8 ; ø 3 ; ø 3 |
| Stupeň krytia | IP54 |
| Vzdialenosť upevň. otvorov – š x v [mm] | 104 – 112 x 115 – 155 |
| Rozmery – š x v/v´x h [mm] | 130 x 129/190 x 60 |
| Hmotnosť [kg] | ≤ 0,6 |
Tabuľka 1: Kľúčové technické parametre elektromera AMS B1x-SAx
| Oblasť | Parameter | Hodnota / riešenie | Praktický význam |
|---|---|---|---|
| Typ merania | Činná elektrická energia | Jednofázové statické meranie | Vhodné na meranie spotreby v jednofázových elektrických obvodoch. |
| Zobrazenie spotreby | Register | Mechanický register s krokovým pohonom | Umožňuje jednoduché odčítanie nameranej energie bez potreby displeja. |
| Zapojenie | Priame / nepriame | Priame meranie alebo x/5 cez transformátor prúdu | Umožňuje použitie pri menších aj vyšších prúdových zaťaženiach. |
| Presnosť | Trieda presnosti | A alebo B podľa MID, prípadne 2 alebo 1 podľa EN 62053-21 | Podporuje použitie pri fakturačnom aj prevádzkovom meraní. |
| Referenčné napätie | Napäťový rozsah | 120, 220, 230, 240 V | Pokrýva bežné jednofázové napäťové sústavy. |
| Menovitá frekvencia | Frekvencia siete | 50 alebo 60 Hz | Vhodné pre štandardné sieťové aplikácie. |
| Maximálny prúd | Imax | Priame: 40, 60, 80, 100 A / nepriame: 6; 7,5; 10 A | Pomáha vybrať elektromer podľa zaťaženia meraného obvodu. |
| Impulzný výstup | SO výstup | 24 V / 30 mA, zvyčajne 6 400 imp/kWh | Umožňuje diaľkový prenos údajov a napojenie na nadradený systém. |
| Signalizácia | LED a prevádzkové stavy | Skúšobné impulzy, sieťové napätie, obrátený tok energie | Zjednodušuje kontrolu funkcie a diagnostiku merania. |
| Montáž | Spôsob uchytenia | Možnosť montáže aj na DIN lištu pomocou úchytov | Zvyšuje flexibilitu pri osadení v rozvádzači. |
| Odolnosť | Stupeň krytia | IP54 | Chráni elektromer pred prachom a striekajúcou vodou. |
| Prevádzková teplota | Teplotný rozsah | -40 °C až +70 °C | Vhodné aj pre technicky náročnejšie prevádzkové podmienky. |
| Normy a legislatíva | Zhoda | IEC/EN 62052-11, IEC/EN 62053-21, EN 50470-1, EN 50470-3, MID 2014/32/EU | Potvrdzuje technickú vhodnosť pre certifikované meranie. |
Výhody a benefity
Elektromery AMS B1x-SAx prinášajú vysokú presnosť, spoľahlivé fakturačné meranie a dlhodobú stabilitu prevádzky. Navyše kombinujú normovú presnosť, nízku spotrebu a odolnú konštrukciu, preto znižujú servisné náklady aj prevádzkové riziká.
Použitie elektromerov AMS B1x-SAx zvyšuje spoľahlivosť energetických meraní, pretože zariadenie pracuje podľa medzinárodných technických noriem a požiadaviek smernice MID. Navyše mechanický register zabezpečuje stabilné zobrazovanie údajov aj pri dlhodobej prevádzke. Zároveň impulzný SO výstup umožňuje jednoduché napojenie na systémy vzdialeného odpočtu, následne zefektívňuje správu spotreby energie. Vďaka norme IEC 62052-11:2020 má používateľ istotu elektromagnetickej a klimatickej odolnosti zariadenia. Krytie IP54 zároveň zvyšuje ochranu pred prachom a vlhkosťou, preto elektromer spoľahlivo funguje aj v technických a priemyselných priestoroch. Následne nízka vlastná spotreba obvodov znižuje energetické straty a podporuje efektívnu správu budov.
- Certifikovaná normová presnosť
- Spoľahlivé fakturačné meranie
- Dlhá životnosť mechanického registra
- Jednoduchý diaľkový odpočet údajov
- Nízka vlastná spotreba zariadenia
- Odolnosť voči externým vplyvom
- Flexibilná montáž a integrácia
Cieľové skupiny
AMS B1x-SAx využívajú projektanti, energetické spoločnosti, správcovia budov aj priemyselné prevádzky, pretože zariadenie zabezpečuje presné a normovo správne meranie energie. Navyše podporuje efektívne rozhodovanie pri návrhu a prevádzke energetických systémov.
Jednofázové elektromery AMS B1x-SAx sú vhodné pre široké spektrum B2B používateľov, ktorí vyžadujú presné a spoľahlivé meranie elektrickej energie. Projektanti elektroinštalácií zároveň oceňujú kompatibilitu s technickými normami a flexibilné možnosti montáže. Zhotovitelia následne profitujú z jednoduchého zapojenia a robustnej konštrukcie, preto skracujú čas montáže a uvádzania do prevádzky. Facility manažéri zároveň získavajú spoľahlivé údaje pre monitoring spotreby energie. Energetické spoločnosti navyše využívajú elektromery pre fakturačné merania podľa požiadaviek smernice MID, preto zvyšujú presnosť evidencie spotreby. Priemyselné prevádzky následne profitujú z impulzných výstupov a stabilnej prevádzky zariadenia.
Cieľové skupiny:
- Projektanti elektroinštalácií
- Energetické spoločnosti
- Zhotovitelia elektroinštalácií
- Správcovia budov a facility manažéri
- Priemyselné prevádzky
- Developeri a investori
- Prevádzkovatelia technických zariadení budov
Dôvody výberu produktu/služby
AMS B1x-SAx predstavujú spoľahlivé riešenie pre profesionálne meranie energie, pretože kombinujú normovú presnosť, dlhodobú stabilitu a odolnú konštrukciu. Navyše znižujú prevádzkové riziká a zároveň podporujú efektívny energetický monitoring.
Výber elektromerov AMS B1x-SAx prináša používateľovi istotu presného merania, pretože zariadenie pracuje podľa medzinárodných technických noriem a požiadaviek smernice 2014/32/EU (MID). Norma IEC 62053-21:2020 zároveň garantuje presnosť merania činnej energie, preto používateľ získava spoľahlivé fakturačné údaje. Vďaka norme IEC 62052-11:2020 má klient istotu odolnosti voči elektromagnetickým a klimatickým vplyvom. Krytie IP54 navyše chráni zariadenie pred prachom a vlhkosťou, následne zvyšuje životnosť elektromera. Impulzný SO výstup zároveň podporuje vzdialený prenos údajov, preto používateľ efektívnejšie riadi spotrebu energie a prevádzkové náklady.
Dôvody výberu produktu/služby:
- Presné fakturačné meranie energie
- Spoľahlivá prevádzka podľa MID
- Odolnosť podľa IEC noriem
- Možnosť vzdialeného odpočtu údajov
- Nízke prevádzkové náklady
- Dlhodobá stabilita merania
- Vyššia bezpečnosť a spoľahlivosť
Tabuľka 2: Porovnanie priameho a nepriameho merania pri AMS B1x-SAx
| Kritérium | Priame zapojenie | Nepriame / polopriame zapojenie x/5 | Praktické odporúčanie |
|---|---|---|---|
| Princíp merania | Elektromer meria prúd priamo v meranom obvode. | Elektromer meria cez merací transformátor prúdu. | Priame zapojenie je vhodné pre menšie odbery, nepriame pre vyššie prúdy. |
| Referenčný prúd | 5 A alebo 10 A | 5 A | Výber závisí od prúdového rozsahu a typu meracieho obvodu. |
| Maximálny prúd | 40, 60, 80 alebo 100 A | 6; 7,5 alebo 10 A na strane elektromera | Pri vyšších odberoch sa používa transformátor prúdu s príslušným prevodom. |
| Odčítanie registra | Údaj registra sa odčíta priamo. | Údaj registra sa musí násobiť prevodom meracieho transformátora prúdu. | Pri nepriamej schéme treba v dokumentácii jasne uviesť prevod transformátora. |
| Montážna náročnosť | Jednoduchšia montáž bez meracích transformátorov. | Vyžaduje správne zapojenie transformátorov prúdu. | Pri nepriamom meraní je dôležitá odborná montáž a kontrola zapojenia. |
| Typické použitie | Menšie jednofázové odbery, podružné merania, jednoduchšie rozvádzače. | Väčšie odbery a aplikácie, kde prúd prekračuje rozsah priameho merania. | Projektant volí typ zapojenia podľa prúdovej záťaže a účelu merania. |
| Výhoda riešenia AMS B1x-SAx | Jednoduché fakturačné alebo prevádzkové meranie v jednofázovej sieti. | Možnosť merania vyšších prúdov cez transformátor prúdu. | Jeden produktový rad pokrýva viac meracích scenárov. |
| Kontrola prevádzky | LED signalizuje skúšobné impulzy a prevádzkové stavy. | LED signalizácia pomáha overiť správnu funkciu aj pri meraní cez transformátor. | Znižuje riziko chybného odpočtu alebo nesprávneho zapojenia. |
| Biznis prínos | Rýchle a prehľadné meranie spotreby. | Flexibilné riešenie pre technicky náročnejšie meracie miesta. | Pomáha optimalizovať výber elektromera podľa reálnej prevádzky, nie len podľa ceny. |
Popis tabuľky 2:
Tabuľka porovnáva priame a nepriame meranie elektromerom AMS B1x-SAx. Ukazuje rozdiel v zapojení, rozsahu prúdového zaťaženia, spôsobe odčítania registra a praktickom použití, aby projektant alebo technik vedel správne zvoliť meranie podľa typu odberu a prevádzkových požiadaviek.
Kontakt
Applied Meters, a.s.
Adresa: Budovateľská 50, 080 01 Prešov, Slovenská republika
Tel.: +421 51 758 11 69
E-mail: info@appliedmeters.sk
Web: https://www.appliedmeters.sk/
FORBI | Odborná prezentácia firiem v stavebníctve
👉 Prezentujte sa vo FORBI a získajte relevantné B2B dopyty – TU ✉️ peter.spotak@forbi.sk | 📞 0918 111 119
FORBI prepája odborný obsah s distribúciou cez newsletter, preto vaša firma vstupuje priamo do rozhodovania. Zároveň sa vyhnete neúčinnej reklame mimo odborného prostredia – komunikujete výhradne v segmente stavebníctva, takže vaša prezentácia smeruje k relevantnému publiku bez zbytočného mediálneho rozptylu.

