Dejiny hydroizolácie podlahy a stien budov siahajú oveľa hlbšie do histórie, než by ste si mysleli. Ochrana úrody a hlavne obilia v sýpkach proti navlhnutiu stála za „vynálezom“ povlakových hydroizolácií a verte alebo nie, dôkazy o takomto spôsobe vytvárania bariéry proti vode sú staré viac, ako 5000 rokov.
Hydroizolačná história siaha až do obdobia Babylonskej ríše, starovekého Grécka a Ríma (3400 až 200 rokov pred našim letopočtom). Jedným z prvých hydroizolačných materiálov bola pemza vyťažená z dna Červeného mora. Tiež je známe použitie včelieho vosku a neskôr i prírodných asfaltov. Čo sa týka našich dejín, sú známe prípady, kedy sa hydroizolácia podláh, stien a dokonca aj stropov na území, kde dnes leží Slovensko zhotovovala z ťažkého ílu s prísadami a výstužou z prútia. Väčší zlom v tejto oblasti nastal až roku 1680, kedy bol objavený uhoľný decht. No až od roku 1828 sa medzi nátery dechtu vkladajú papierové lepenky.
V súčasnej dobe existuje veľké množstvo materiálov a technológií, ktoré sa uplatňujú pri návrhu a realizácii hydroizolačnej vrstvy stien a podláh. Prvé husle v nich však hrá revolučná omietka IZONIL, ktorá na rozdiel od iných materiálov vytvorí sto percentnú ochranu proti vode, v akomkoľvek skupenstve, zároveň však zostáva paropriepustná. Pomyselnou čerešničkou na torte je vysúšací efekt omietky IZONIL. Výnimočné vlastnosti tohto produktu zabezpečuje špeciálna prísada Izocomponent, ktorá je vyrábaná výhradne z prírodných materiálov.
Vodeodolná a paropriepustná omietka IZONIL definovaná ako sanačná hydrofóbna omietka je dlhodobým riešením problémov s prenikaním vody do budov. Neobsahuje žiadne škodlivé alebo horľavé látky, je priateľská k životnému prostrediu. Preto je používaná tiež pri izolácii vodných nádrží (je certifikovaná pre styk s pitnou vodou).
Negatívny vplyv nadmernej vlhkosti na ľudské zdravie i životnosť jednotlivých materiálov a stavebných konštrukcií je všeobecne dobre známy. A preto je dokonalé zvládnutie hydroizolačných prác jedným z najdôležitejších krokov, ktorý by sme mali pri stavbe alebo rekonštrukcii každého objektu urobiť. V prípade domov určených na trvalé bývanie platí táto zásada dvojnásobne. Pri omietke IZONIL je však nutné postupovať presne podľa pokynov výrobcu, hlavne čo sa týka jej riedenia s vodou počas prípravy a tiež samotného nanášania na stenu či podlahu. Veľký dôraz sa pritom kladie na prípravu podkladu, aj napriek tomu, že je možné IZONIL nanášať priamo na zvlhnuté murivo. Pod pojmom murivo si však treba predstaviť len základný materiál: tehla, kameň, pórobetón, IZONIL v žiadnom prípade nie je možné nanášať ho na polystyrén, minerálnu vatu, pôvodnú omietku. Pri dodržaní všetkých bodov odporúčanej práce s omietkou IZONIL ušetríte nielen čas, materiál a financie. Jej sila je tiež v jednoduchosti práce a nečakane dobrých výsledkoch pri sanácii starých vlhkých priestorov aj pri ochrane novostavieb proti nepriateľovi menom voda.
Nezabúdajte, že každá budova je permanentne vystavená pôsobeniu poveternostných podmienok, zemnej a vzdušnej vlhkosti, výkyvom teplôt a zároveň je namáhaná aj staticky. Vlhkosť pôsobí na stavbu deštruktívne a problémy s ňou je nutné riešiť tak pri stavbe, ako i pri následnej rekonštrukcii. Na vidieku aj v mestách nájdeme veľké množstvo starých domov postavených podľa dobových stavebných zvyklostí, ktoré hydroizoláciu vôbec nemajú. Ale ani domy postavené generáciou našich prarodičov na tom nie sú o mnoho lepšie – ak nejakú hydroizoláciu mali, tá je dnes väčšinou v dezolátnom a nefunkčným stave.
Vlhkosť však nemôžeme v žiadnom prípade podceňovať.
V hydrofóbnej sanačnej omietke IZONIL nájdete skvelého pomocníka, ktorý si dokáže poradiť s vlhkosťou muriva aj tam, kde by ostatné pokusy buď zlyhali, alebo by boli pre vašu peňaženku finančne neúnosné.
IZONIL je Slovenský vynález a Slovenský produkt.