Známi architekti vyrobili klenutú lávku s rozmermi 12×16 metrov – úplne bez spevnenia.
Tisíce budov po celom svete sa stavajú zo železobetónu, aj keď tento typ výstavby generuje veľké množstvo emisií CO2. V tejto súvislosti je obzvlášť problematická oceľ použitá na vystuženie, a cement v betóne. Spoločnosť Block Research Group sa spojila s výpočtovým a dizajnérskym tímom v kancelárii Zaha Hadid Architects, aby v benátskom parku predstavili spôsob, ako vytvoriť trvalo udržateľný produkt bez použitia cementu a ocele. Až do novembra 2021 bude vystavená na Giardini della Marinaressa počas Bienále architektúry v Benátkach.
Konštrukcia, ktorá nepotrebuje maltu
Striatus je oblúková nevystužená murovaná lávka pre peších, zložená z 3D tlačených betónových blokov bez použitia malty. Je prvou svojho druhu, ktorá kombinuje tradičné architektonické techniky s počítačovým dizajnom, strojárstvom a robotickými výrobnými technológiami. Vedci spolu so spoločnosťou Incremental3D pre tento účel vytvorili nový typ 3D tlačeného betónu, ktorý sa nenanáša vodorovne obvyklým spôsobom, ale v špecifických uhloch, kolmých na tok tlakových síl.
Tieto vrstvy sú v blokoch dostatočne stlačené, bez potreby vystužovania alebo dodatočného predpínania. Konštrukcia lávky je navyše stabilná len vďaka svojej geometrii. Keďže konštrukcia nepotrebuje maltu, bloky sa dajú demontovať a most je možné opäť namontovať na inom mieste. Ak už konštrukcia nie je potrebná, materiály sa jednoducho odseparujú a zrecyklujú.
Bez odpadu
3D tlač je možné použiť na stavbu nosných betónových konštrukcií, ktoré vyžadujú podstatne menej materiálu a žiadnu oceľovú výstuž alebo maltu. Profesor ETH Philippe Block uviedol: „Táto metóda 3D tlače betónu nám umožňuje kombinovať princípy tradičnej klenbovej konštrukcie s digitálnou výrobou betónu, aby sa materiál používal iba tam, kde je to konštrukčne nevyhnutné, bez toho, aby dochádzalo k odpadu.“