Keď sa povie podlaha, napadne väčšinu ľudí dlažba, drevo, prípadne PVC. Pojem teraco (terazzo) nie je až tak známy a predsa podlahu z tohto materiálu stretnete denne hlavne v priestoroch verejných budov ako sú školy či úrady. Teraco je pritom vhodné tiež do priestorov pre bývanie a hodí sa aj do moderného interiéru.
Možno pri návšteve múzea, úradu alebo činžiaku v starej zástavbe obdivujete zložité ornamenty a rozmanité farby podláh, ktoré bývajú u týchto budov vytvorené z terazza. Terazzo, niekedy tiež označované ako umelý kameň, ponúka obrovskú variabilitu farieb a vzorov a široké využitie ako dekoratívny prvok. Navyše svojimi vlastnosťami spĺňa požiadavky na podlahovú krytinu namáhaných priestorov do interiéru aj exteriéru, vyniká dlhou životnosťou a vysokou odolnosťou.
Terrazzo, teraco či teraso je v podstate zmes imitujúca kameň, tvorená zo spojiva (cementu), ušľachtilých kamenných dŕv(mramor, kremeň, žula) a farbív, ktoré sa lejú priamo na mieste pokládky. Následne sa povrch brúsi pre vytvorenie lesklých plôch a upravuje tak, aby vynikla štruktúra použitej kamennej drviny a farebnosť materiálu.
Pozor, teracová podlaha je úplne odlišná od terakotovej, tvorenej z pálenej hliny. Teraco má dlhú históriu, s podlahami z teraca sa stretávame aj u stavieb starých niekoľko tisíc rokov. To, že sa zachovali až do dnešnej doby, svedčí o odolnosti a trvanlivosti tohto materiálu. Veľmi hojne sa terazzo využívalo pri stavebných prácach ešte v prvej tretine dvadsiateho storočia, kde nachádzalo uplatnenie hlavne ako podlahová krytina v halách, chodbách, vstupných priestoroch či podestách verejných aj súkromných budov, tvorili sa z neho schodiská, omietky, ale aj náhrobné kamene. Väčšina ľudí ho bude poznať z doby školskej dochádzky, pretože z neho boli tvorené podlahy na školských chodbách. Jedným z najznámejších príkladov terazzovej dlažby je hollywoodsky chodník slávy.
V súčasnosti sa v novostavbách s terazzovými dlaždicami stretávame len zriedka, býva nahradzovaný najčastejšie dlažbou alebo PVC, čo je škoda, pretože teraco je materiál nadčasový a odolný. Je vhodné najmä do chodieb, na balkóny i terasy, vynikne však aj v kuchyniach a kúpeľniach. Veľkou výhodou teraca je rozmanitosť, ktorú materiál poskytuje.
Výsledný vzhľad hmoty závisí od zloženia východiskovej zmesi, rozhoduje teda druh použitej drviny, veľkosť zŕn, ich počet i farebné odtiene, taktiež použité farbivo a pod. Vďaka veľkej variabilite sa dá dosiahnuť najrôznejších odtieňov a vzhľadov konečného povrchu, vytvárať rozmanité geometrické obrazce a tvary, ale i kvetiny či mozaiky, je možné vkladať iné materiály ako napr. sklo a kov. Moderné stavebné metódy navyše umožňujú použitie terazzových dlažieb, ktoré skracujú dobu pokládky podlahy a pritom zachovávajú vysokú kvalitu a pevnosť povrchu.
Teraco sa používa hlavne na podlahy, komfort zvyšuje v kombinácii s podlahovým vykurovaním. Slúži aj ku konštrukcii ďalších prvkov v interiéri, ako sú terazzové obklady, parapetné dosky a iné interiérové doplnky.