Keď sa z Petržalky blížime k Jarovciam, už z diaľky vidno dve vysoké budovy. Sú to bývalé sýpky, kde sa skladovalo a sušilo obilie. V okolí je na jednej strane ešte pole, ale na druhej už byty a domy.
Toto miesto a najmä pôvodné sýpky, ktoré neboli chránené ako pamiatky, si pred rokmi všimol architekt Martin Paško. Ten stojí za revitalizáciou niekoľkých industriálnych budov v Bratislave. Rozhodol sa, že sýpky by sa oplatilo zachrániť, zrekonštruovať a dať im pridanú hodnotu. Pre svoju myšlienku našiel investora a presvedčil ho. Keď pôvodný investor z projektu vycúval, na dokončení projektu Dve sýpky sa dohodol s investičnou spoločnosťou Dynastion.
„Keďže z developingom sme nemali veľké skúsenosti, nechceli sme sa na začiatku pustiť do niečoho veľkého. Preto tento projekt, ktorý má len 40 bytov, sa nám zdal ideálny,“ vysvetľuje projektový manažér spoločnosti Dynastion Michal Markuljak.
Majiteľkou tejto firmy je Svetlana Dankovičová, ktorá sa venuje najmä privátnemu bankovníctvu. Podľa jej slov aj jej klienti tento projekt brali ako dobrú investíciu, ktorá sa môže nielen zhodnotiť, ale aj zanechať v Bratislave pozitívnu stopu. Projekt sa nachádza tesne pred dokončením. Kolaudáciu naplánovali na koniec tohto roka. Oficiálne otvorenie námestia a celého projektu firma plánuje na 1. máj 2021.
Podpora lokálpatriotizmu
Pôvodná idea architekta bola zachovať budovy oboch sýpok a dať im kultúrnu a spoločenskú funkciu. Neskôr sa k nej pridalo bývanie, ktoré dokáže kultúru zaplatiť. Dnes okolo sýpok vznikajú dva bloky bytov a nebytových priestorov, ktoré budú primárne slúžiť pre gastronómiu, nie pre obchody. Developer chce najmä obyvateľom Jaroviec ponúknuť kvalitné bývanie a vytvoriť námestie medzi starými sýpkami a bytmi. Vznikne tak nový verejný priestor, ktorý v Jarovciach chýba. Byty sú navyše orientované do obytnej zóny v okolí, do námestia zase smerujú všetky nebytové loftové priestory.
Byty v projekte si podľa M. Markuljaka kupujú najmä obyvatelia Jaroviec, čo by malo podporiť lokálny patriotizmus. Pri projekte si architekt a developer urobili anketu, aké prevádzky a funkcie by si záujemcovia na námestí predstavovali.
Z mesta na dedinu
Developer a architekt chcú pritiahnuť na dedinu aj ľudí z metropoly. Je to ambiciózny plán, ale rozhodne nie nereálny. Námestie a jeho prevádzky sú založené na gastronómii. V pláne sú kaviarne, vinárne či reštaurácie. „Za dobrým sa určite oplatí prísť. Robíme všetko pre to, aby sa námestie stalo obľúbeným miestom v Jarovciach, aby sme na ňom podporili vznik komunity jeho obyvateľov a pravidelných návštevníkov,“ tvrdí pre TREND M. Paško.
Zaujímavý je aj obchodný koncept developera, ktorý retailové priestory neprenajíma, ale rovno predáva. Takto by si aj majitelia gastroprevádzok mali vybudovať vzťah k miestu. „Už sme predali jeden priestor Vieche malých vinárov,“ prezrádza M. Markuljak. Návštevníkov môže lákať aj priestranné, ale z troch strán uzavreté námestie bez automobilov. Parkovanie je skryté pod zemou. Pozemok bude maximálne využitý pre peších a zeleň. V historických budovách sýpok zase návštevníkov môžu lákať kultúrne a spoločenské akcie.
Staré sýpky s novým obalom
Budovy sýpok sú zatiaľ v surovom stave. Ich priestor je vyčistený na tehlu a betón, ešte kde-tu vidno staré omietky a grafity. Spoločnosť nám robia aj holuby. V prázdnom betónovom priestore uprostred budov bude eventová hala. Budovy ešte čaká výmena strešnej krytiny, dokončenie celého interiéru a premena fasády. Hotové sú zatiaľ len strešné vikiere, ktoré vznikli z bývalých vetracích šácht. Tie sú už obložené ozdobnými tehličkami, ktoré budú charakteristické aj pre ďalšie budovy projektu. Takto by mali dostať industriálny ráz.
„Použijú sa tie najkvalitnejšie v dvoch farbách – tmavohnedé holandské takmer na všetkých fasádach a iba na sýpke belgické svetlé s pôvodnou patinou,“ prezrádza M. Paško. Konštrukcia budov sýpok nebola vhodná na umiestnenie bývania ani loftových bytov.
Budú v nich ateliéry, kancelárie a reštaurácia či kaviareň. Aj architekti z Design Factory, kde pôsobí M. Paško, sa sem plánujú presťahovať a prevádzkovať kultúrny a komunitný život.