Renesancia brizolitových omietok v praxi: ich pevnosť, súdržnosť a dlhá životnosť oslovuje, podobne ako v 30. rokoch minulého storočia, aj súčasných architektov, ktorí sú už presýtení tenkovstvými omietkami.
Brizolit si rozumie aj s modernými zatepľovacími systémami, pozornosť však vyžaduje pri riešení detailov. Vďaka spolupráci architektov a spoločnosti Sto sa v priebehu modernizácie staršieho rodinného domu v Šali podarilo úspešne zatepliť fasádu a súčasne vrátiť domu jeho pôvodnú tvár.
Rodinný dom v Šali bol v dobrom technickom stave a pri jeho rekonštrukcii sa autori projektu snažili urobiť ho tak, ako by ho urobili v dobe jeho vzniku pred 50 rokmi. Samozrejme s využitím súčasných technických možností. „To bol hlavný motív k nášmu prístupu k tejto rekonštrukcii,“ hovorí Ing. arch. Róbert Bakyta z bratislavského ateliéru Bakyta Architekti, ktorý bol autorom projektu rekonštrukcie. „Tá myšlienka spojiť modernu s tradíciou potom definovala aj voľbu materiálu a technológií.“
Ako zatepliť a súčasne zachovať proporcie detailov
Staršie domy často strácajú svoj charakter a pekné vzdušné detaily pod nánosom vrstiev zatepľovacích systémov. Tomu sa Róbert Bakyta chcel vyhnúť a zachovať proporcie pôvodných detailov. Potreba znížiť energetickú náročnosť staršieho domu v priebehu rekonštrukcie bola tiež prioritou.
„Súčasne sme chceli zachovať všetky prvky, ktoré sú pre dom typické a sú v dobrom funkčnom stave. Ako napríklad zábradlie alebo stĺp s mozaikovým obkladom pri vstupe do domu,“ dodáva Róbert Bakyta. Na fasáde rodinného domu v Šali bola pôvodne brizolitová omietka a tento omietky zdobí fasádu domu aj po zateplení. Svojej najväčšej sláve sa brizolit tešil v 70. a 80. rokoch minulého storočia, ale jeho korene sú oveľa staršie.
Brizolitová omietka Sto na fasáde
Pokiaľ sa na brizolitové omietky pozrieme dnes, je vidieť, že sú stále v dobrej kondícii aj po toľkých rokoch. Preto sa o tomto type omietky dá povedať, že je preverený časom. Zaujímavá je táto omietka aj svojim vzhľadom – vyzerá trochu inak, keď je pod mrakom a inak, keď zasvieti slnko, kedy sa miestami leskne.
„Na fasáde domu v Šali je aplikovaná hrubovrstvá minerálna omietka StoMiral Edelkratzputz, známa ako brizolit, základom je zatepľovací systém StoTherm Vario,“ vysvetľuje Ing. arch. Ľudovít Jelemenský, projektový manager Sto Slovensko a dodáva „Momentálne brizolitové omietky zažívajú malú renesanciu. Veľa architektov je presýtených novými tenkovrstvými povrchovými úpravami a znovu objavujú materiál, ktorý priznáva svoju vlastnú podstatu.“
Sto podporuje návrat brizolitu na fasády
Až sa budete rozhodovať, akú omietku zvoliť na váš dom, určite bude správnou voľbou práve brizolit. Brizolit je tradičná omietka používaná už niekoľko desaťročí a záujem o ňu opäť narastá, nielen vzhľadom k jej zaujímavému ľahko trblietavému povrchu, ale predovšetkým kvôli jej takmer „nesmrteľnosti“, bez rias a machu vydrží dlhé desaťročia.
„Pri riešení detailov je nutná obozretnosť. Keďže sa tu rozprávame o hrubovrstvej omietke, musia byť všetky detaily spojené s ostatnými konštrukciami zladené s požiadavkami hrubovrstvej omietky. Spoločnosť Sto je pripravená podporovať projektantov a architektov pri tvorbe takýchto detailov.“ hovorí Ľudovít Jelemenský zo Sto Slovensko.