Trvalá udržateľnosť –⁠ určite ste toto spojenie už neraz počuli. Obzvlášť v stavebníctve má tento zdanlivo abstraktný pojem oveľa hlbší význam, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. A sú spoločnosti, ako napríklad Ruukki, ktoré sa aktívne vydali na uhlíkovo neutrálnu cestu. 

Podľa rôznych zdrojov budovy v Európe spotrebovávajú okolo 40 % z celkového dopytu energií. Sú tiež jedným z najväčších producentov odpadu, a to pri výstavbe aj demolácii. V posledných rokoch sa darí znižovať spotrebu energie najmä vďaka zlepšeniu efektívnosti budov – či už pomocou rekonštrukcií alebo vďaka stavebným produktom s nízkym obsahom uhlíka. Tieto fakty majú nespočet výhod od nižších účtov pre spotrebiteľov cez zníženie emisií CO2 až po zdravotné benefity pre obyvateľov budov. Stavebníctvo preto hrá kľúčovú rolu v snahe o zdravšie prostredie a záchranu planéty.

Dnešné rozhodnutia tvoria naše zajtrajšky

Ak uvažujeme o udržateľnosti budovy, musíme zvážiť jej celý životný cyklus. To v ideálnom prípade znamená, že:

  • Budova by mala byť vyrobená z produktov, ktoré majú nízku uhlíkovú stopu a pri ich výrobe a doprave bolo spotrebované len malé množstvo zdrojov.
  • Stavebné produkty by mali mať dlhú životnosť, jednoduchú údržbu a v prípade potreby by sa budova mala dať jednoducho upraviť. Stavebné materiály tiež musia pomôcť k čo najnižšej spotrebe externej energie.
  • V záverečnej fáze budovy by sa stavebné produkty mali dať ľahko demontovať a recyklovať či dokonca znovu použiť. Len tak sa zabráni hromadeniu odpadu na skládkach
ruukki fasady

Dátové centrum LUMI v Kajaani vo Fínsku s perforovanými panelmi Ruukki® Primo. Foto: Ruukki

Ako to vyzerá v praxi? 

V spoločnosti Ruukki sa všetko začína výberom vstupných materiálov, kde sú čo najviac zastúpené recyklované materiály. Ruukki napríklad pri výrobe sendvičových panelov používa viac ako 70 % recyklovaného skla (v prípade panelov SPA LIFE), 50 % recyklovaného PET a oceľ z obsahom 20 % recyklátu. Zmenšovanie množstva odpadu pri výrobe v praxi znamená, že napríklad zvyšky použitej minerálnej vlny sa posielajú späť do výrobnej továrne ako surovina na nové produkty. Takisto oceľový šrot sa recykluje a znovu využíva pri výrobe ďalšej ocele.

Dôležitou súčasťou je efektívna doprava – kamióny sú pri preprave surovín maximálne vyťažené a takisto aj pri prevážaní hotových produktov k zákazníkom. Jednoduchá a rýchla montáž hotového produktu a zníženie odpadu na stavenisku vďaka recyklovateľným obalovým materiálom hrajú veľkú úlohu v celom prístupe k udržateľnosti. 

Počas fázy užívania budovy je vďaka prvotriednej kvalite produktov zabezpečená energetická účinnosť a dlhá životnosť. Výrobky na báze ocele sú tiež 100 % recyklovateľné na konci životnosti budovy a dokonca aj opätovne použiteľné. Toto všetko dramaticky znižuje uhlíkovú stopu budov.

ruukki fasady

Fasáda budovy vinárstva Obelisk z ocele Cor-Ten®. Foto: Ruukki

Najvyšší čas investovať do budúcnosti

Spoločnosť Ruukki sa dlhodobo zameriava na uhlíkovo neutrálne stavebné produkty. „Ozajstná zmena nie je nikdy ľahká, najmä ak sa zameriavate na niečo zásadné. Naším cieľom je trvalo udržateľný rast spolu so zákazníkmi. To znamená, že chceme zmeniť spôsob, akým sa budú stavať budovy pre blaho ľudí a životného prostredia. Môžeme a mali by sme to robiť všetci spolu,” hovorí Adam Korol, šéf divízie Building Envelopes v spoločnosti Ruukki Construction.

Preto bude v roku 2026 spoločnosť Ruukki ponúkať oceľové produkty z ocele SSAB vyrobenej bez fosílnych surovín. Do toho istého roku chce vo vlastných prevádzkach znížiť emisie uhlíka o 25 % (oproti roku 2019). Materská spoločnosť SSAB sa s projektom HYBRIT snaží byť prvou spoločnosťou na svete, ktorá vyrába oceľ bez použitia fosílnych palív. Cieľom SSAB je dekarbonizovať všetku výrobu ocele do roku 2030.

Najzelenšie riešenie na trhu

Vedeli ste, že oceľ je najrecyklovanejší materiál na svete? Skvelé metalurgické vlastnosti ocele umožňujú jej nepretržitú recykláciu bez zníženia kvality. Preto má aj v portfóliu Ruukki významné zastúpenie. Napríklad oceľ s farebnou povrchovou úpravou je veľmi všestranná a dá sa použiť na strechy aj fasády. GreenCoat® je povrchová úprava na báze biotechnológie, kde podstatná časť tradičného fosílneho oleja je nahradená švédskym repkovým olejom. Produkty GreenCoat® od materskej spoločnosti SSAB sú odolné voči korózii, UV žiareniu a poškriabaniu, zachovávajú si farbu a lesk, nevyblednú, nepraskajú a ani sa neodlupujú.

ruukki

Riešenia GreenCoat® prichádzajú s estetickou zárukou od 15 do 25 rokov. Foto: Ruukki

Znie to ako hudba budúcnosti? Vôbec nie. Táto ekologická oceľ GreenCoat® bola už použitá na viacerých stavbách na Slovensku a v Česku. Za všetky spomenieme napríklad originálny plávajúci Pontoon na bratislavskom nábreží Dunaja, predajňu Pil-Stav v Prešove, pavilón Ello v Centre bývania a dizajnu Kaštanová v Brne či novú budovu pre výrobcu Pilana Karbid v Hulíne. 

Stavebníctvo a trvalá udržateľnosť – vzťah, ktorý môže mnohé zmeniť

Zmena klímy, ktorá ovplyvňuje život na Zemi, je jedna z najväčších výziev pre ľudstvo. Keďže sa spoločnosť a technológie vyvíjajú závratným tempom, odvetvie stavebníctva má veľký potenciál mnohé zmeniť. Či už produkciou efektívnych a prírodných materiálov, zmenšením odpadu alebo znížením emisií uhlíka. Presne tak, ako má vo svojej vízii Ruukki.

ruukki fasady

Nový pavilón v Centre bývania a dizajnu Kaštanová „šatí“ sendvičové panely Ruukki Energy a perforovaný sínusový fasádny profil Design Paris S55. Foto: Ruukki