Nedostatočné zateplenie rodinných domov a bytov spôsobuje veľké tepelné straty a s tým spojené vysoké finančné náklady. Minimálna hrúbka izolácie fasády, ktorú odporúčajú odborníci, je 18 centimetrov. V praxi je však priemerná hrúbka izolácie len 13 cm. Aké sú dôvody tohto nepomeru?
„Ľudia sa často nesprávne rozhodujú už pri plánovaní stavby a následnom výbere najvhodnejšieho materiálu. Vyberajú si tenší materiál, pretože chcú ušetriť. Z dlhodobého hľadiska však zaplatia niekoľkonásobne viac, pretože v nasledujúcich rokoch bude z budovy zbytočne unikať teplo,“ vysvetľuje Ing. arch. Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA, ktorá sa zaoberá výrobou a distribúciou tepelných izolácií.
Ako teda zatepľovať čo najefektívnejšie? Okrem vhodnej hrúbky izolácie by sa nemala zanedbať žiadna časť domu alebo bytu. Iba tak izolácia prinesie požadované benefity.
Vonkajší plášť domu
Norma stanovuje optimálnu hrúbku izolácie pre novostavby s 30 cm hrubými stenami podľa použitého materiálu takto: pre keramické tvárnice minimálne 18 cm izolácie, pre pórobetón 16 cm a pre steny zo starších typov tehlového muriva viac ako 20 cm. Správnou izoláciou je pritom možné ušetriť až 80 % unikajúcej energie. Takéto úspory sa prejavia nielen vo finančných nákladoch, ale aj v šetrnosti stavby k životnému prostrediu.
„Ak sa chystáme zatepliť vonkajší plášť domu, rozlišujeme, či ide o odvetranú fasádu alebo soklovú časť fasády. Odvetrané fasády sa často používajú pri rekonštrukciách, pretože pri ich aplikácii nemusíme venovať toľko pozornosti úprave podkladu stien. Ak je izolácia vkladaná do dreveného roštu, sú vhodné všetky materiály URSA GLASSWOOL s lambdou nižšou ako 0,038. Z exteriéru sa potom izolácia musí prekryť ochrannou hydroizoláciou. Ďalšou možnosťou je použitie izolácií, ktoré sú vhodné na kotvenie pomocou tanierových hmoždiniek. Drevený rošt preto nie je potrebný. Na túto aplikáciu je vhodná izolácia URSA VENTO 34,“ hovorí Ing. arch. Tereza Vojancová.
V prípade soklovej časti fasády je potrebné venovať pozornosť vhodnej úprave podkladu steny. Musí byť úplne vyčistený a bez kazov. Na stenu potom vyberieme vhodnú izoláciu, ktorá je odolná voči dažďovej vode, snehu atď.
Vhodnými materiálmi sú dosky z extrudovaného polystyrénu s označením „PZ“ a „I“, napríklad URSA XPS N-III-PZ-I a URSA N-III-PZ-I TWINS. „PZ“ znamená, že materiál má povrch s tzv. vafľovou štruktúrou, ktorá zabezpečuje lepšiu priľnavosť omietky. „I“ označuje rovnú hranu, ktorá sa používa v prípade zateplenia fasády. Ak je materiál dodatočne označený aj slovom „TWINS“, ide o izoláciu s väčšou hrúbkou, a to 140 až 240 mm. Tieto polystyrénové dosky spĺňajú aj najnovšie požiadavky na energeticky úsporné budovy.
Na zateplenie strechy až 46-centimetrová izolácia
Nezateplenou strechou uniká až 30 % celkového tepla. Aj v tomto prípade je potrebné dbať na správnu hrúbku izolácie, ktorá sa môže líšiť v závislosti od typu strechy a spôsobu zateplenia.
Napríklad šikmú strechu je potrebné zatepliť izoláciou s minimálnou hrúbkou 26 cm s použitím najlepšej izolácie s lambdou 0,031, resp. 30 cm so štandardnou izoláciou s lambdou 0,038. Z dlhodobého hľadiska je pri zateplení šikmej strechy ekonomicky aj ekologicky oveľa výhodnejšie použiť až 46 cm izolácie. Vhodným materiálom je URSA SILVER 39.
Nezabudnite ani na izoláciu vnútra domu, najlepšie v hrúbke 5 cm alebo viac
Efektívnosť a výhody zateplenia dosiahneme, ak sa budeme venovať aj vnútorným priečkam. Správne vykonaná izolácia medzi miestnosťami dosahuje nielen vynikajúce tepelnoizolačné, ale aj akustické vlastnosti. Minerálna izolácia znižuje prenos hluku nielen vzduchom (medzi miestnosťami), ale aj cez podlahy a stropy (kročajový hluk).
V závislosti od použitého materiálu a účelu priečky sa odporúča izolovať vnútro budovy s minimálnou hrúbkou 4 cm. Je však lepšie použiť izoláciu s hrúbkou 5 cm alebo viac. Každý centimeter izolácie zvyšuje zvukovú izoláciu približne o 1 dB. Preto čím väčšiu hrúbku izolácie použijete, tým viac sa zvýši akustický komfort vášho domova. Vhodnými materiálmi môžu byť napríklad URSA FONO 38, URSA SILENTIO 33 alebo URSA SILENTIO 38.
Na zateplenie môžete využiť dotácie z Plánu obnovy
Od jesene tohto roka bude možné požiadať o dotáciu na zateplenie v rámci Plánu obnovy. Žiadatelia môžu získať dotácie až do výšky 60 % aj na zlepšenie tepelnotechnických vlastností obvodového plášťa domov, ktoré sú staršie viac ako 10 rokov. V rámci Plánu obnovy je možné zatepliť prakticky celý dom a ušetriť tak v nasledujúcich rokoch značné finančné prostriedky.