Lokálni developeri realizujú menšie projekty aj v strediskových obciach. Záujem o rekreačné nehnuteľnosti na druhom konci republiky bol skokový

Realitný trh v mestách východného Slovenska, rovnako ako v hlavnom meste, trápi dlhodobo ten istý problém – vysoký dopyt, nízka ponuka novostavieb a rastúce ceny. V Bratislave, kde je trh najlukratívnejší a najväčší, developeri síce stavajú bytové projekty, ale ani to nestačí pokryť veľký záujem.

Predaj z papiera

Ponuka novostavieb, ktorá je ešte voľná, má väčšinou niekoľkokrát zvýšené ceny od developera. Dôvodom je spomínaný malý počet kvalitných novostavieb, priblížila situáciu pre TREND Lucia Talianová z realitnej kancelárie Impulz Real z druhého najväčšieho mesta na Slovensku s tým, že bytov predávajú developeri tzv. z papiera.

Koronakríza sa prejavila aj na transakciách v pohraničí, kde sa dá kúpiť nové bývanie. Počas prvej a druhej vlny takmer upadol záujem o tento obchod kvôli protipandemickým obmedzeniam. Ľudia sa napríklad nevedeli dostať do práce, ale v súčasnosti sledujeme oživenie aj tohto segmentu, avizovala zmeny.

Projekty s malým počtom bytov

Ponuka bývania je nedostatočná rovnako v druhom krajskom meste na východe Slovenska, v Prešove, povedal Štefan Hofer z miestnej realitnej kancelárie Reality Hofer. Väčšina projektov, ktoré sú v príprave, alebo aj v realizácii na východe krajiny, majú menší počet bytov.

V súčasnosti sú v Prešove v príprave výstavby, ktoré prinesú približne tisíc bytov. Trh by tu podľa jeho slov prijal ročne približne 500 nových bytov, v prípade Košíc by to mohlo byť asi 800 bytov. Problém je tiež v tom, že v Košiciach, ako tradičnom centre priemyslu, je vyššia kúpna sila, viac pracovných príležitostí, vrátane priemyselných parkov.

Dodal, že v súčasnosti  je na východnom Slovensku zatiaľ dostatok stavebných partií. Sú v nich muži, ktorí pracovali na stavbách v západnej Európe a vrátili sa domov.  Väčším problémom bude, ako sa zvýšená cena stavebných materiálov prejaví na konečnej cene bytu.