„Každému, kto aspoň raz videl naživo našu fabriku v Hornom Srní musí byť jasné, že CEMMAC asi navždy ostane najmenšou cementárňou na Slovensku. Keďže nemôžeme rásť do objemov, musíme sa na trhu presadiť kvalitou, efektivitou a vlastnou šikovnosťou,“ hovorí generálny riaditeľ jedného z najväčších zamestnávateľov v Trenčianskom kraji Martin Kebísek.
CEMMAC dodáva na trh kvalitný cement viacerých druhov, vyrobený prevažne zo surovín z vlastných lomov, príkladne sa stará o svojich zákazníkov a zamestnancov a investuje do ekologických technológií. Aktuálne expanduje na trh výroby a distribúcie hotového betónu v regióne Zvolen / Banská Bystrica.
Štatistické údaje z roku 2020 potvrdili prepad aj na stavebnom trhu. V zložitej situácii spôsobenej pandémiou sa museli firmy popasovať nielen so svojimi bežnými úlohami, ale aj s ochranou zdravia svojich zamestnancov. CEMMAC je hodnotený ako jeden z najlepších zamestnávateľov v kraji a eviduje nízku úroveň fluktuácie aj preto, že sa o svojich ľudí dokáže vždy príkladne postarať.
Platí to aj počas pandémie: firma nad rámec povinných nariadení vypláca plnú výšku mzdy zamestnancom v povinnej karanténe a rozdáva vitamínové balíčky.
Oživenie trhu a investície
Situácia na trhu sa postupne začína zlepšovať. Kým v predaji cementu zaznamenala firma ešte na jeseň medziročný pokles do 10 %, teraz sa vracia k svojim obvyklým objemom. Aj vďaka tomu sa mohla pustiť do veľkej investičnej akcie v celkovej výške 4,2 milióna eur: generálnej rekonštrukcie výmenníka tepla rotačnej pece, prvej od jeho spustenia v apríli 2002.
„Cieľom investície je znížiť negatívny dopad výroby slinku na životné prostredie prostredníctvom zníženia emisií,“ hovorí generálny riaditeľ a predseda predstavenstva CEMMAC Martin Kebísek a dodáva: „Pripravovaná je aj nová mlynica cementu za účelom zvýšenia kapacity výroby a zároveň zníženia hlukovej záťaže.“ Objem investícii dosiahne v tomto roku takmer tri a pol milióna eur. Spolu s projektmi realizovanými v minulosti to robí z CEMMACU jednu z najefektívnejších a najmodernejších cementární v celom regióne.
Zelenšia výroba, zelenší cement
Nevýhodou výpalu vápencovej horniny je uvoľňovanie prírodného oxidu uhličitého, ktorý v nej bol pôvodne naviazaný. Z povahy chemickej reakcie nie je možné celkom eliminovať vznik tohto skleníkového plynu – je vedľajším produktom rozkladu vápenca. Modernými technologickými opatreniami je však možné znížiť jeho množstvo na minimum.
Podstatne výraznejšie zníženie uhlíkovej stopy je však možné dosiahnuť propagáciou a využívaním zmesových cementov. Slinok – teda materiál s najvyššou uhlíkovou stopou – v nich tvorí len približne jednu tretinu, zvyšok sú prímesi, ktoré ďalšej zdokonaľujú vlastnosti produktu a robia ho lepšie spracovateľným. „Znižovanie vplyvu na životné prostredie stojí v centre záujmu našej spoločnosti, čo dokazujú naše aktivity a investície,“ tvrdí M. Kebísek.
Produkciu cementu dopĺňa betón
Hoci kľúčovou aktivitou spoločnosti bola a bude výroba cementu, firma aktuálne rozširuje svoje podnikanie aj do segmentu výroby a distribúcie hotového betónu. K dvom betonárňam v Trenčíne a Žiline pribudli prevádzky vo Vlkanovej a Lieskovci.
CEMMAC teda najskôr prevažne z domácich surovín vyrobí vysokokvalitné cementy a následne z nich pripraví hotové betónové zmesi podľa požiadaviek zákazníkov. „Od ťažby suroviny v lome, cez efektívnu a automatizovanú výrobu, až po balenie a distribúciu, prípadne výrobu betónu kladieme dôraz na vysokú kvalitu našich produktov a služieb,“ hovorí obchodná riaditeľka CEMMAC Jana Pančíková.