Cieľom používania sivej vody je ekologické a udržateľné hospodárenie s vodou všeobecne.
Od novembra 2018 platí na Slovensku norma STN EN 16941 Miestne systémy na úžitkovú vodu. Dosiaľ bola v platnosti iba jej prvá časť preložená aj do slovenského jazyka: Systémy na použitie zrážkovej vody. Začiatkom roka 2021 vstúpila do platnosti aj jej druhá časť: Systémy na použitie upravenej sivej vody (zatiaľ v anglickom jazyku), o ktorej chceme v stručnosti informovať odbornú verejnosť.
Cieľom používania sivej vody je ekologické a udržateľné hospodárenie s vodou všeobecne. Sivá voda sa podľa zdroja (konkrétneho zariaďovacieho predmetu) odlišuje objemom a zložením, čo si vyžaduje rôzne úrovne čistenia v závislosti od zamýšľaného použitia. Systémy sivej vody sa preto môžu výrazne líšiť vo svojej zložitosti a v technickom riešení.
Účel normy
Norma STN EN 16941-2 špecifikuje zásady navrhovania, dimenzovania, montáže, identifikácie, uvedenia do prevádzky a údržby systémov sivej vody s cieľom použiť sivú vodu v budove. Projektan môžu nájsť v znení normy veľmi dôležité minimálne hygienické a bezpečnostné požiadavky na systémy sivej vody. Prednostne sa upravená sivá voda odporúča používať na:
- splachovanie WC
- polievanie záhrady
- pranie
- čistenie
Zároveň sa vylučuje jej využitie:
- ako pitnej vody a na prípravu jedla
- na osobnú hygienu
- v systémoch priameho použitia bez úpravy
- ako priemyselnej odpadovej vody
- na spätné získavanie tepla a chladenie
Na obr. 1 je zjednodušená schéma systému využívajúceho ľahké sivé vody (splašková voda bez obsahu fekálií a tiež voda z drezov a umývačiek riadu). V tejto súvislosti môžeme spomenúť ešte pojmy ako čierna voda (splašková voda s fekáliami), žltá voda (splašková voda s obsahom moču) a biela voda − vyčistená sivá voda, ktorá sa môže využiť na prevádzkové účely, teda recyklovaná voda.
Zjednodušený návrh systému
Systém je veľmi podobný systému využitia zrážkových vôd z povrchového odtoku, ktorý sa používa už dlhšie a venuje sa mu prvá časť normy STN EN 16941-1. Potrebné sú vstupné údaje na dimenzovanie jednotlivých jeho súčastí (zachytávanie, čistenie, akumulácia a distribúcia).
Norma uvádza vzorec (1) na stanovenie potreby sivej vody DG v litroch za deň (l/d), ak sa má upravená sivá voda použiť na splachovanie, pranie, polievanie záhrady, príp. na čistenie.
DG = n · ( VT · uT + Vu · uU + VWM · uWM) + Vmisc
kde
DG je požiadavka na sivú vodu v litroch za deň (l/d).
n – počet osôb (p)
VT – objem vody na spláchnutie WC – jedno spláchnutie v litroch (l)
uT – miera využitia WC na osobu a deň (1/(p . d))
Vu – objem vody na spláchnutie pisoára – jedno spláchnutie v litroch (l)
uU – miera využitia pisoára na osobu a deň (1/(p . d))
VWM – objem vody do práčky na bielizeň za prací cyklus v litroch (l)
uWM – prevádzkový cyklus práčky na osobu a deň (1/(p . d))
Vmisc – objem vody na iné účely (napr. polievanie záhrady, čistenie) v litroch za deň (l/d)
V tab. 1 a 2 sú uvedené priemerné hodnoty potreby vody pre návrh systému.
Záver
Systémy sivej vody musia byť projektované, inštalované, označené, prevádzkované a udržiavané tak, aby bola kedykoľvek zabezpečená požadovaná úroveň ich bezpečnosti a aby bolo možné ľahko vykonať nutné údržbové práce. Systémy sivej vody nesmú spôsobovať záplavy, preto musia obsahovať správne nadimenzované priepady.
Objem a znečistenie rôznych druhov sivej vody závisia od ich pôvodu. Ak sa sivá voda odoberá z drezu alebo umývačky riadu, úroveň znečisťujúcich látok je vyššia a môže si vyžadovať intenzívnejšie čistenie.
Článok vznikol s podporou projektov APVV-18-0360 Aktívna hybridná infraštruktúra pre špongiové mesto; VEGA 1/0217/19 Výskum hybridnej modrej a zelenej infraštruktúry ako aktívnych prvkov ‚špongiového‘ veľkomesta a VEGA č. 1/0847/18 Nízkoenergetické systémy techniky prostredia na báze obnoviteľných zdrojov energie.