Sú krásne a zároveň praktické. Aj keď sa zdalo, že tak bežná vec, akou je oplotenie pozemku, na ktorom sa nachádza vaše bývanie, sa už nemá kam posunúť a „všetko tu už bolo“, opak je pravda. Je jasné, že moderné ploty vychádzajú a vždy budú vychádzať zo zaužívaných foriem a s použitím tradičných materiálov, no dizajnovo dokážu vždy prekvapiť. Preto si zaslúžia samostatný článok.
Každý majiteľ domu vie, že na ochranu svojho majetku potrebuje okrem množstva iných prostriedkov povinný atribút v podobe plota.
Doba sa však mení a tá, kedy hrala prím kvantita nie kvalita, je dávno preč. Po pár nešťastných „budovateľských rokoch“ , ktoré môžeme pokojne nazvať doba pletivová, nám opäť záleží na poctivej práci, kvalitných materiáloch a efektívnych riešeniach, ktoré nám poslúžia po niekoľko generácií.
V závislosti od toho, kde sa náš dom nachádza (hlučné mesto, vidiek, samota a podobne), bude plot vykonávať rôzne funkcie a tým pádom bude mať aj rôznu výšku, dizajn, inštaláciu a materiálové prevedenie.
Pri plánovaní inštalácie plotu pozdĺž obvodu pozemku v súkromnom vlastníctve je dôležité zohľadniť niektoré aspekty:
Umiestnenie rodinného domu – napríklad v meste, v blízkosti rušnej cesty potrebuje dom vyšší a plný plot, ktorý je schopný chrániť vlastníka nielen pred nevítanými návštevníkmi (vrátane malých zvierat), ale tiež pred hlukom a prachom z miestnych komunikácií. Veľkosť rodinného domu – stále platí pravidlo, že vysoký plný plot „pochová“ menší domček a bungalov. Štýl rodinného domu – plot by nemal pôsobiť ako päsť na oko, ale by mal byť štýlovo (a často aj materiálovo) zladený s domom a jeho farbou. Charakteristika okolia – rôzne typy plotov pre domy, postavené napríklad vo svahu, v radovej zástavbe a podobne. V tomto aspekte plní plot aj dekoratívnu funkciu.
V súčasnosti je výber materiálov na výrobu plotov rôznych modelov veľmi široký, najpopulárnejšie sú tieto: drevené, plastové, kovové, živé, kamenné, betónové, tehlové a oplotenie pletivom, v súčasnosti však už nie tým, ktoré bývalo predávané vo valcoch. Do popredia totiž vystúpili takzvané plotové panely. Aké sú teda moderné trendy?
Absencia múrika
Na prvý pohľad sa zdá, že kolíky, ktoré tvoria plot sú osadené priamo v zemi. Pravdou však je, že sú zapustené do dômyselnej konštrukcie, najčastejšie zo železobetónu, ktorá je ukrytá v pôde.
Na zatrávnených územiach však pri takomto štýle plotu dochádza k problémom s kosením trávnika a tak je vhodné aby bol plot opatrený miniatúrnym múrikom, vyčnievajúcim len pár centimetrov nad zem.
Absencia múrika nemusí byť po celom obvode plota. Veľmi originálne pôsobí napríklad takéto riešenie:
Kompozitné materiály
Sú viac než populárne nielen pri stavbe plotov, ale tiež terás a rôznych doplnkov okolia domu. kompozit zaručuje veľmi dlhú životnosť stavby a navyše ho nie je potrebné natierať farbou, nakoľko je vyrobený v širokom spektre kolorovania a farba pôsobením slnka nevybledne. Kým po dlhé roky tvorili ploty hlavne zvislé latky, kompozitné materiály nám dávajú priestor pre fantáziu a čoraz viac sa využíva oplotenie s horizontálnym latením.
Môj dom – môj hrad, alebo impozantné ploty
V prípade, že hlavným účelom výstavby plotu bude ochrana ľudí, zvierat a ochrana súkromia (neprístupnosť domova), je lepšie dať prednosť výstavbe plota z kameňa, tehál, betónu alebo kombináciou rôznych materiálov impozantnej veľkosti.
Kovové ploty patria medzi stálice. Bohužiaľ sú ale finančne náročné a čas od času ich musíme pretrieť farbou. Lepším variantom sú nerezové ploty, ktoré nevyžadujú žiadnu úpravu. Povrch plotu je špeciálne upravený tak, aby bol odolný voči korózii, je tiež opatrený komaxitom (prášková farba). Povrch si môžeme zvoliť brúsený alebo napríklad leštený. Do tejto podoby možné upraviť aj vjazdové brány. Odporúčame nechať si ich vyrobiť na zákazku, aby perfektne zapadli do vjazdu. Nie je problém nechať ich osadiť komfortným pohonom, kamerou alebo zvončekom. Nerezovú bránku alebo bránu môžeme oživiť aj sklenenými výplňami, ktoré vyzerajú naozaj zaujímavo.
S rešpektom k okoliu
Oplotenie rodinného domu by sa malo prispôsobiť ako rázu okolia, tak samotnému domu. Nesmie pôsobiť ako päsť na oko. Zvolíme teda zodpovedajúce farby, tvar, materiál a veľkosť plotu. Plot by mal zároveň chrániť naše súkromie, ale ak je to možné, nerobíme zo záhrady nedobytnú pevnosť. Ideálna výška plotu okolo domu býva 150 cm.
Ak však potrebujeme chrániť svoj majetok nielen pred „votrelcami“ ale aj pred zvedavými pohľadmi, mali by sme brať na vedomie, že vysokánsky plot pôsobí veľmi neesteticky a v takom prípade sa odporúča kombinovať jeho výstavbu z rôznych materiálov.
Existuje však aj opačný prípad – kedy plot slúži len na rozdelenie zón v záhrade. V tom prípade môžeme experimentovať:
Kamenný plot
Ak je plot kompletne postavený z kameňa, bude veľmi atraktívny z hľadiska estetiky, jeho životnosť bude trvať roky, ak nie desaťročia a bude dokonale ladiť s murivom budovy . Ale cenová kategória východiskového materiálu pre výstavbu je vysoká a stavebné práce sú považované za dosť ťažké. Nezaobídeme sa tiež bez služieb profesionálov. Výsledkom toho je, že sa kamenný plot môže stať najdrahšou možnosťou. Ale všetko závisí od dĺžky plotu. Pre malé časti mestských súkromných domov je tento typ oplotenia celkom prijateľný z hľadiska pomeru ceny a kvality.
V inej cenovej kategórií sa pohybujú kamenné obklady napríklad železobetónových pilierov, ktoré v kombinácií s kovom či drevom vzbudzujú rešpekt:
Kované ploty
Kované ploty sú silné a spoľahlivé, ale vzhľadom k svojej „transparentnosti“ nemožno ich inštalovaním ochrániť svoj domov pred zvedavými očami. Ak však plánujeme v blízkosti plota pestovať napríklad vinič – následne získame kombinovaný plot so živými rastlinami.
Pletivo ako panel
Do popredia sa dostávajú jednoduché, ale zároveň veľmi odolné, stabilné a 100% bezúdržbové pletivá. A predovšetkým plotové panely. Plotové panely nielen spĺňajú prísne parametre, ale navyše v sebe majú aj „stavebnú rýchlosť“ – ich výstavba je totiž veľmi jednoduchá a pomerne rýchla. Plotovými panelmi zrazíte 2 muchy jednou ranou. Plotové panely (u nás vo variante zelené alebo pozinkované) sa predtým umiestňovali na priemyselné pozemky, okolo letísk, tovární a firemných areálov. Postupne sa ale začali rozširovať aj na detské ihriská, športoviská a do blízkosti rodinných zástavieb. A odtiaľ je len krôčik k tomu, aby ste si panelové oplotenie dali aj okolo vlastnej záhrady. Vzhľad panelového oplotenia tomu rozhodne nebráni. Naopak. Vyrába sa v pozinkovanej a poplastovanej podobe. A vďaka tomu tiež v niekoľkých farbách. V kombinácii s okrasnou výsadbou pôsobí veľmi vkusne a takmer vždy ladí s okolitou výstavbou. Nemusíme teda riešiť, či váš plot bude alebo nebude vhodne zakomponovaný do okolia rodinného domu.
Kovové plotové panely
Sú dokonalým ochrancom súkromia a v kombinácií trebárs s matným sklom pôsobia impozantne.
Kombinované ploty
Vzhľadom k dnešným možnostiam nie je ničím neprirodzeným, ak sa ploty zhotovujú v kombináciách drevo – kov, alebo kompozit – nerez, sklo – betón a podobne.
Inšpirácie
V našich inšpiráciách sa stretnete hlavne s kompozitnými materiálmi, ktoré sa dnes vďaka svojej bezúdržbovosti dostávajú do popredia. Ale tiež z klasickým drevom, ktoré vďaka špeciálny náterom dostane vzhľad vzácnych drevín.