Deklarovali záujem získať štátnu dotáciu a prestavať Inchebu na nové národné kultúrne a kongresové centrum
Vďaka modernizácii by sa komplex mohol stať novou dominantou Bratislavy. Plán počíta aj s výstavbou prístavu, ktorý by uľahčil prepravu návštevníkov z nového centra z Viedne do Bratislavy a späť. Realizácia projektu má trvať tri roky. Projekt na prestavbu Incheby predstavil člen predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti Alexander Rozin ml.
Spoločnosť sa chce uchádzať o štátnu dotáciu vo výške 60 miliónov eur, ktorá je určená na výstavbu nového národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC). Tvrdí, že nebudú žiadne dodatočné náklady na financovanie prevádzky centra. O výstavbu NKKC prejavili záujem aj ďalšie spoločnosti, napríklad Immocap či J&T Real Estate.
Päťdesiatročná história
V najväčšom slovenskom výstavisku Inchebe sa v súčasnosti organizujú koncerty, konferencie, kongresy a štátnické podujatia. Nachádza sa v širšom centre mesta, má napojenie na všetky druhy dopravy. Spoločnosť uvádza, že za takmer 50 rokov svojej existencie investovala z vlastných zdrojov do rozvoja výstaviska viac ako 50 miliónov eur. Zamestnáva do 150 zamestnancov. Dosiaľ hostila viac ako 250 koncertov a 111 kongresov s takmer milión dvestotisíc návštevníkmi.
„Priestor areálu Incheby bol vytypovaný ako potenciálny priestor na umiestnenie veľkého kongresového centra v jednom zo základných koncepčných materiálov mesta Bratislavy, konkrétne v materiáli Generel cestovného ruchu Hlavného mesta Bratislavy z roku 2009,“ uvádza slovenský architekt Ivan Masár.
Výnimočná poloha Incheby
Autor návrhu na rekonštrukciu Incheby Ivan Kulifaj hovorí, že hlavným zámerom bolo pokračovať v duchu diela významného slovenského architekta Vladimíra Dedečka a symbioticky pracovať s existujúcim objektom a jeho okolím. „Najatraktívnejším prvkom pre funkcie kongresu je výhľad na hrad, centrum Bratislavy a Dunaj, čo je podložené výnimočnou polohou Incheby. Tá je nenahraditeľná nielen z vizuálneho, ale aj z funkčno-prevádzkového hľadiska v rámci širších vzťahov,“ uvádza I. Kulifaj.
Nové centrum má mať k dispozícii 17 300 štvorcových metrov kongresových a reprezentačných priestorov, 15-tisíc štvorcových metrov zelene a 3 500 parkovacích miest. „Naším zámerom je priniesť viac života na petržalskú stranu Dunaja, využiť potenciál rieky a vybudovať park pri Dunaji ,“ doplnil Alexander Rozin ml. Podiel v spoločnosti Incheba má aj mesto Bratislava, je 12-percentným akcionárom.
Známe architektonicko-dizajnérske štúdio
Rozinovci s ponukou na spoluprácu oslovili svetové architektonicko-dizajnérske štúdio z New Yorku – Diller Scofidio + Renfro (DS+R). Je známe tým, že sa špecializuje na výstavbu kongresových a koncertných sál.
Za sebou má množstvo významných realizácií ako The Ligh Line, Metropolitná opera či Múzeum moderného umenia v New Yorku.