Základom je vrstvenie

Aby kuchyňa nepôsobila len ako operačná sála, mali by sme osvetlenie v nej vrstviť. To znamená, umiestniť viac zdrojov svetla v rôznych výškach. Hlavné stropné osvetlenie je dôležité napríklad pri upratovaní, pretože rovnomerne osvetlí celú plochu. Pri príprave jedla zasa oceníme lokálne osvetlenie tesne nad pracovnou plochou.Vrstvením tiež zamedzíme nepríjemným, rezavým odleskom vtedy, keď potrebujeme mäkšie svetlo.

Náladovka na večer

Najmä v otvorených kuchyniach, ktoré sa spájajú nielen s jedálňou, ale aj obývačkou, dobre padne tzv. ambientné osvetlenie. Ide o mäkké svetlo, napríklad na spodnej lište kuchynskej linky alebo rozptýlené svetlo pod podhľade pod stropom či pod vrchnými skrinkami. Jeho úlohou je vytvoriť jemnú žiaru, ktorá bude imitovať teplý jar ohňa.

Pozor na praktickosť

Na druhej strane, pri plánovaní osvetlenia v kuchyni nesmieme zabudnúť na praktickú stránku: napríklad detail, že v kuchyni budeme čítať drobné písmo na obaloch potravín, recepty, prípadne vykosťovať ryby.Ideálne je mať osvetlenie kuchynskej linky vybaviť stmievačmi.

Svetelná hĺbka

Dômyselným osvetlením kuchyne ju môžeme štruktúrovať do hĺbky. Odrazom svetla, resp. nasvietením milých dekorácií a doplnkov bude kuchyňa vyzerať útulnejšie. Na toto sú ideálne bodové svetlá upevnené na stene.

Svetlo v nemá byť len praktické, ale aj náladové. Ide predsa o miestnosť, kde trávime pomerne veľa času.
Svetlo v nemá byť len praktické, ale aj náladové. Ide predsa o miestnosť, kde trávime pomerne veľa času. Zdroj: archív NMH

Elegantné opakovanie

Pokiaľ ide o osvetlenie kuchynského ostrova alebo väčšieho kuchynského stola, stojíme pred otázkou: použiť jedno veľké svetlo alebo viac menších svietidiel? Hlavne v prípade obdĺžnikových tvarov môže byť viac svietidiel dobrou voľbou. Skvelá je kombinácia troch rovnakých visiacich lámp. V novej kuchyni, v ktorej sme sa ešte celkom nezabývali a nemáme úplne presnú predstavu, ako ju budeme reálne využívať, nie je na škodu uvažovať o lištovom osvetlení, pričom rozmiestnenie jednotlivých bodových svietidiel budeme môcť posúvať a smerovať.

Aj police sú dôležité

Plánovať osvetlenie by sme mali čo najskôr, už pri výbere kuchynskej linky. Niekedy sa totiž stáva, že až po inštalácii linky zistíme, že ťažšie udržiavame poriadok na zle osvetlených policiach alebo plochách.