Národná kultúrna pamiatka bývalej uhorskej Obchodnej a priemyselnej komory zo začiatku 20. storočia bude sídlom banky Wood & Company. 

Pre TREND Reality to potvrdila hovorkyňa majiteľa budovy Silvia  Nosková Illášová, ktorá zastupuje poisťovňu Kooperativa. 

„Wood & Company je prvý nájomca, ktorý už priestory využíva. S ďalším potecionálnymi nájomcami sme vo fáze rokovaní,“ hovorí S. Nosková Illášová. Ďalších nájomcov nešpecifikovala. 

Prestížna stavba

Gorkého 4 Offices má jednu z najlukratívnejších polôh v bratislavskom centre. Nachádza za historickou budovou Slovenského národného divadla.

Koncom minulého roka sa stala novým majiteľom nehnuteľnosti  poisťovňa Kooperativa. Cenu transakcie spoločnosť nezverejnila. TREND Reality odhaduje hodnotu transakcie približne na 11,3 milióna eur. 

Kooperativa v historickom centre vlastní aj Palác Uhorskej eskontnej a zmenárenskej banky v centrálnej časti Hlavného námestia. Ten je však od novembra minulého roka, kedy vyhorel, v rekonštrukcii.

Gorkého 4 offices
Gorkého 4 offices

Gorkého 4 Offices poskytuje nájomcom na šiestich podlažiach 3 100 štvorcových metrov kancelárskych priestorov. V najbližších týždňoch sa do kancelárskych priestorov sťahujú prví nájomníci.

Poisťovňa tiež plánuje rozšíriť svoje pôsobenie v nájomnom bývaní. „My sme si zadefinovali, že v najbližších desiatich rokoch by sme chceli mať v portfóliu minimálne 1 500 bytov,“ uviedol na tohoročnej konferencii TRENDU šéf realitnej sekcie Martin Galo. Poisťovni takáto investícia dáva zmysel. „My sme investor a nie developer. Štandardný developer nechce investovať dlhodobo. My ako poisťovňa máme ‚dlhé‘ peniaze, ktoré chceme zhodnotiť. Nájomné bývanie je jednou z možností,“ dodáva.

Známi architekti


Majestátna stavba v eklektickom slohu s charakteristickými nárožnými vežičkami z roku 1903 je dielom významného architekta Jozefa Huberta, ktoré v prvej polovici 20. storočia dokončil Milan Michal Harminc. Budova je národnou kultúrnou pamiatkou od marca 1985.

Rekonštrukcia bola zásadná, začala sa ešte v roku 2014. Jej súčasťou bola reštaurátorská obnova pôvodných uličných a dvorových fasád, schodísk a spoločných reprezentačných priestorov. Problém boli neodborné zásahy, ktoré sa v minulom režime nakopili.

Budovu rekonštruovalo architektonické štúdio Bouda a Masár, ktoré stojí za rekonštrukciou Bratislavského hradu či Pradiarne v areáli Cvernovky.

Štúdio pracovalo aj na obnove ďalšej národnej pamiatky Spilka, ktorú má vo vlastníctve takisto MiddleCap. Ten vedľa Spilky pred rokom dokončil kancelársku časť projektu Stein, ktorú následne predal firme IAD Investmets.