Niekoľko mesiacov po dokončení predaja trojice logisticko-priemyselných areálov Vector Parks v Bratislave, vo Svätom Jure a v Prešove sú známe detaily transakcie. Vyše 100 miliónov za komerčné nehnuteľnosti zaplatil česko-americký fond.
Realitným transakciám vlani na Slovensku dominoval predaj Twin City Tower v centre Bratislavy, no v pomerne tesnom závese bol obchod zahŕňajúci predaj trojice priemyselných parkov.
Kým za kancelársku budovu na Mlynských nivách zinkasoval developer HB Reavis 120 miliónov, akvizícia Vector Parks vyšla na vyše 100 miliónov eur. Podľa realitno-poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield išlo o najväčšiu priemyselnú investíciu na slovenskom trhu.
Cenu vyšvihol nahor dopyt po kvalitných nehnuteľnostiach tohto typu a nepochybne aj cenná lokalita v blízkosti hlavného mesta. Areály sú kombináciou skladových, priemyselných, výrobných a kancelárskych priestorov.
Predával vlastník Towercomu
Detaily obchodu zverejnil nový majiteľ parkov až teraz. Celkovo sa predávala štvorica areálov, z ktorých sú tri na Slovensku.
Dva spadajúpod bratislavský región (Rača, Svätý Jur), tretí je na východe v obci Malý Šariš. Český park sa nachádza v Mošnove pri ostravskom letisku.
Predávajúcim bola skupina Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), ktorá v oblasti realít vlastní aj spoločnosť GLL. Tej patria napríklad skladby Amazonu pri Seredi, vlani kupovala od Penta Real Estate pražské kancelárie v komplexe Waltrovka pre juhokórejského investora.
MIRA je zároveň vlastníkom operátora Towercom, ktorý u nás šíri terestriálne vysielanie televíznych a rozhlasových staníc a služby dodáva aj mobilným operátorom. Skupina je tiež akcionárom v spoločnosti EP Infrastructure, ktorú väčšinovo vlastní EPH miliardára Daniela Křetínského. Akcionárom v EPH bol aj Patrik Tkáč z J&T, k finančnej skupine mal v minulosti blízko aj Towercom.
Spomínané priemyselné parky predala MIRA vlani na jeseň spoločnému podniku, v ktorom sú združení TPG Real Estate, zložka amerického investičného fondu TPG, a český developer Contera.
Oba subjekty ohlásili spoluprácu zhruba pred rokom. Spojenie s globálnym hráčom umožnilo českej firme mohutnejšie expandovať s cieľom investovať do logistických nehnuteľností na domácom trhu aj na Slovensku.
Prvým spoločným projektom bol priemyselný park v Ostrave-Hrušove s plochou 140-tisíc štvorcových metrov. Američania zároveň z portfólia Contery kúpili za 90 miliónov eur iný park v Ostrave a ďalší v Tepliciach. Český developer naďalej pokračuje v manažovaní parkov.
Na Slovensku otvorili pobočku
Akvizícia slovenských Vector Parks bola pre Conteru vstupom na tunajší trh. Z trojice parkov je najväčší ten v bratislavskej Rači s plochou takmer 69-tisíc m2. K nájomcom patria FedEx, DHL či Heineken.
Areál vo Svätom Jure má plochu vyše 31-tisíc m2 a sídli tu tabaková firma Philip Morris, dopravca Toptrans či spoločnosť Den Braven obchodujúca so stavebnou chémiou.
Najmenší areál je v Malom Šariši na ploche 17-tisíc štvorcových metrov, obsadený je spoločnosťou FTE z automobilového segmentu.
Všetky areály už nesú názov Contera Park a dopĺňajú portfólio skupiny (Contera Park Ostrava City, Contera Park Ostrava D1, Contera Park Teplice a Con-tera Park Hustopeče). Český developer zároveň od apríla otvoril na Slovensku pobočku.
„Vector Parks sme si vybrali pre strategickú polohu areálov a ich napojenie na miestnu infraštruktúru. Pri ploche presahujúcej 100-tisíc štvorcových metrov sme na Slovensku získali významný trhový podiel,“ uviedol Tomáš Jirků, CEO a partner Contery.
Nový majiteľ parkov dodal, že pre súčasných nájomcov sa nič nemení. V slovenských parkoch ostáva aj rovnaký tím, ktorý nehnuteľnosti spravuje.
„V prípade českých aj slovenských parkov počítame s ich ďalším rozvojom, priestor je napríklad v Ostrave, Prešove alebo v Hustopečiach,“ poznamenal Peter Bečár, senior poradca v TPG Real Estate.