Posledných pár rokov v popredí boli svetlé interiéry v jemných prírodných odtieňoch. Pomaly ale iste prichádza aj na Slovensko zmena a viacerí ľudia sa rozhodujú zariadiť svoje príbytky v tmavších farbách.
Práci interiérového dizajnéra sa venujem už skoro pätnásť rokov. Za ten čas sa vystriedali rôzne módne trendy. Keď som začínala, veľmi módna bola kombinácia čerešne a vanilky. Nemyslím tým na voňavý likér, ale na kombináciu čerešňového dreva a vanilkovej farby. Túto kombináciu vystriedal dub a buk a jedna stena vymaľovaná výraznou červenou alebo oranžovou farbou. Éru wenge si hlavne dobre pamätajú gazdinky, ktoré na tmavej exotickej drevine stále utierali prach a šľapance. Po tmavom wenge sa posledné roky do popredia dostali bielené dreviny a svetlé farby-sivá, kapučinová, biela. Chvíľu sa hlásili o slovo aj retro sedemdesiate roky, ale výrazné farby a textúry neoslovili každého.
Sama som si pokladala otázku, čo po industriálnom štýle príde ako ďalšie?
Už
pár rokov sledujme že poprední svetoví dizajnéri tvoria interiéry vo
veľmi tmavých farbách. Antracit, čierna, sivá v kombinácii s dubom
zaplavili zahraničné stránky o interiéroch. Už aj na Slovensku sú prvé
lastovičky, ktoré sa odvážia isť o krok dopredu a do interiéru si prajú
zakomponovať tmavé odtiene.
Priznám sa, že pred tmavými interiérmi mám veľký rešpekt. Aj keď sa to možno nezdá, práve na tmavých interiéroch je veľmi výrazne vidieť všetky chyby a nedostatky nábytku. Pri takýchto interiéroch je nesmierne dôležité použiť kvalitné materiály a nájsť veľmi pedantných remeselníkov, ktorí budú dbať na každý, aj najmenší detail. Totiž tmavý interiér pôsobí elegantne, luxusne, prepychovo. Preto každá aj malá chyba je oveľa viac viditeľná ako na svetlých neutrálnych plochách.
Kúpeľňa ktorú vám dnes predstavíme je navrhnutá v kombinácii antracitovej a medenej farby. Pre istotu som urobila dve verzie. V jednej som použila viac svetlejšieho medeného obkladu v druhom zas viac antracitového. Pôdorys kúpeľne je veľmi jednoduchý a už dané rozvody na vodu a odpad jasne určili kde bude sprchový kút, kde wc a kde umývadlo.
Možno vás zaujme podlaha, ktorá je rovnaká v celej neveľkej kúpeľni. Ide o špeciálny vinyl, ktorý je vhodný aj do kúpeľne, dokonca aj do sprchového kútu. Teplá farba a textúra dreva na vinyle pekne dopĺňa tmavé a medené obklady.
V tmavom interiéry je veľmi dôležité dobre navrhnúť osvetlenie. Preto v tejto malej kúpeľni okrem stropného svetla zapusteného do sadrokartonového podhľadu, sú podsvietené niky aj na geberitovom múriku. Tiež v sprche. Zrkadlo je podsvietené a vedľa zrkadla sú aj tri menšie visiace svietidla. Na necelé 4m2 celkom dosť, ale takto rozvrhnute osvetlenie umožni vytvoriť v kúpeľni tú správnu náladu – od romantického prítmia po silné svetlo.
Verím, že nie každý by chcel mať doma kúpeľňu v tmavých farbách, ale aj keď tmavé farby nie sú vašim favoritom, určite tejto kúpeľni nemôžete poprieť eleganciu a tak trošku tajomnú krásu.