Rozhodne limituje. Ale ako veľmi? V mnohých zdrojoch sa uvádza, že na podlahové kúrenie je drevená podlaha úplne nevhodná. Ideálnou, je keramická dlažba a to pre najmenší odpor pri vedení tepla z podlahy do priestoru. No dlažba je mimo vykurovacieho obdobia studená a i na pohľad pôsobí interiér s ňou “chladne“. Myslíte si, že musíte robiť kompromisy pri výbere podlahy na podlahové kúrenie? Mali by ste sa vzdať predstavy o dreve? Rozhodne nie.
Zásadné limity pre podlahu
Krajná hranica využitia laminátovej, alebo drevenej podlahy je iba jediná. Tvorí ju hranica maximálnej teploty, na ktorú by ste podlahu chceli zohrievať. Ak pri kúrení budete trvale prekračovať hranicu 28°C, je úvaha o keramickej dlažbe na mieste. Trvale vysoké teploty môžu zmeniť vlastnosti a tvar laminátovej, alebo drevenej podlahy. Ak nebudujete wellness centrum (jeden z mála prípadov, kde by táto teplota prichádzala do úvahy), tak sú laminátové a drevené podlahy opäť v hre.
Jedným z faktorov ovplyvňujúcich výber podlahy je tepelný odpor, ktorý majú dlažby najnižší. Tepelný odpor je veličina vychádzajúca z pomeru tepelnej vodivosti materiálu a jeho hrúbky. Tepelné straty sú pri keramickej dlažbe najnižšie, ale ak si porovnáme dĺžku vykurovacej sezóny s obdobím, kedy sa chodí po podlahe bez vykurovania, je otázne, či radšej netolerovať o niečo vyššie tepelné straty výmenou za príjemný pocit, aj pri chôdzi naboso počas zvyšnej časti roka.
Nevzdávajte sa sna o „drevenej“ podlahe
Vzhľad drevenej podlahy dosiahnete okrem pravého dreva s rôznymi materiálmi, kompatibilnými s podlahovým vykurovaním. Pravé drevené podlahy nevynímajúc. Do rozhodovania o podlahe vstupuje viac faktorov a nie len tepelná vodivosť. Napríklad vodeodpudivosť, trvácnosť, povrchová úprava, údržba, či pokládka. Rozhodujte sa na základe ucelenej informácie.
Laminátové podlahy (plávajúce podlahy)
Podlahy z laminátu sú z viacerých pohľadov kompromisným riešením. Tepelný odpor týchto podláh je asi v strede – v porovnaní s ostatnými druhmi podláh. Jeho hodnota je 0,04 – 0,07m2K/W. Aktuálne ponuky laminátových podláh sú nesmierne široké. Technológia výroby napreduje míľovými krokmi, a čo sa do vzhľadu týka, už sú absolútne na nerozoznanie od pravých drevených podláh. Dekory dokážu simulovať aj parkety ukladané do rybieho vzoru a váš vkus nebude nijako limitovaný.
Povrchová úprava značkových laminátových podláh dnes ponúka rôzne technológie, ako sú vodeodpudivosť a to i v spojoch. Laminátová podlaha je využiteľná aj v rizikových priestoroch, ako sú priestory okolo kuchynskej linky, alebo kúpeľne. Spracovanie laminátov niektorých firiem ponúka i technológie odolnosti voči poškriabaniu (hodí sa najmä ak máte zvieracieho rodinného miláčika), alebo stálofarebnosti. Hovoríme tak o podlahách na celý život, ktorých aj vzhľadové starnutie nepoznáte.
Údržba laminátových podláh je jednoduchá, nevyžaduje špeciálne ošetrenia. Upratovanie uľahčí laminátová podlaha s patentovanou antistatickou úpravou.
Pokládka a dokončenie laminátových podláh je skutočne jednoduché a rýchle. So zaklikávacím systémom podlaha nemusí byť lepená a vy sa vyhnete využitiu chemických látok v domácnosti.
Aktuálnym argumentom pre využitie značkových laminátových podláh je fakt, že sú vyrábané z dreva pestovaného ekologickým a trvalo-udržateľným spôsobom. Ich zakúpením nedochádza k likvidácii prirodzených lesných porastov. Centrálnym prvkom takéhoto výrobného procesu je kolobeh materiálov a recyklácia až na biomasu, spotrebovávanú pri výrobe elektrickej energie.
Vinylové podlahy
Menej „drevené“, no vzhľadovo dnes už dokonalo napodobujúce drevo sú vinylové podlahy. Prírodný vzhľad a príjemný pocit na dotyk, spolu s moderným povrchovým spracovaním dekórov radia vinylové podlahy na popredné miesta v rebríčku využiteľnosti. Tepelný odpor vinylových podláh 0,02 m2K/W, je nižší ako u laminátových podláh, preto sú na podlahové kúrenie vhodnou alternatívou. Súčasne majú dobrú tepelnú vodivosť, najmä pri odporúčanej hrúbke 2 – 2,5mm.
Vinylové podlahy sú dnes výsledkom desaťročí výskumu a zdokonaľovania, s cieľom vytvoriť naozaj odolnú podlahovú krytinu. Vinylové podlahy sú vodeodolné a ich povrchová štruktúra odoláva škvrnám. Luxusnejšie vinylové podlahy sú vybavené aj technológiami, vďaka ktorým odolávajú škrabancom.
Pocitovo sú to veľmi príjemné podlahy na dotyk. Sú teplé a mäkké na dotyk, znižujú hluk vďaka zvukovo-absorbčným vrstvám.
Vďaka tomu, aké sú vinylové dosky tenké, je manipulácia s nimi jednoduchá a so zaklikávacím systémom ich inštalácia hračkou. Sú vynikajúcou alternatívou pri rekonštrukciách.
A čo pravé drevené podlahy?
Ak sa neviete rozlúčiť s myšlienkou podlahového kúrenia, ale ani pravej drevenej podlahy, nič nie je stratené. Nerobte kompromisy tam, kde nemusíte. Kvalitné drevené podlahy, vhodné na podlahové kúrenie (podľa odporúčaní výrobcu) sú na trhu dostupné v mnohých prevedeniach. Tepelný odpor drevených podláh sa pohybuje v rozmedzí 0,05 – 0,1 m2K/W.
Tvrdenia, že by ste v otázkach výberu nemali dôverovať predajcom a fakty si overovať sú už zastarané. Dnešná transparentnosť v ponuke podláh vás nesklame a na naše dlhoročné skúsenosti, sa môžete spoľahnúť. Pri doživotných zárukách, alebo zárukách do 25 rokov je predsa aj našom záujme vám spoľahlivo pomôcť s výberom podlahovej krytiny. ,
Pri výbere drevenej podlahy, kompatibilnej s podlahovým kúrením bude rozhodujúci druh dreviny, z ktorej je podlaha vyrobená. Rôzne dreviny vykazujú pri identickej hrúbke rôzny tepelný odpor, ktorý je daný hustotou drevnej suroviny. Čím je hustota dreva vyššia, tým menej vzduchu obsahuje a tým je tepelne vodivejšia. Preto pre podlahové kúrenie budú vhodnejšie dreviny s vyššou hustotou drevnej hmoty. Z našich domácich drevín bude jednou z najvhodnejších drevín pre podlahu na podlahové kúrenie dub s hustotou 670kg/m3. Vyššiu hustotu od neho majú už iba exotické dreviny.
Pre čo najlepší prestup tepla okrem hustoty dreva zohráva významnú úlohu aj hrúbka podlahy. Pre podlahové kúrenie je najlepšie vyberať drevenú podlahu/parkety s čo najmenšou hrúbkou. Z kompatibilných drevených podláh pre podlahové kúrenie sa hrúbka podlahy pohybuje pod 15 mm.