Okolo košického Prioru bol pohyb naposledy v máji tohto roka, keď nehnuteľnosť v centre mesta získal developer zo stredného Slovenska, spoločnosť Arkon. Tá stojí aj za výstavbou novej štvrte Slovenka 2 v Banskej Bystrici.
V prípade Prioru išlo o druhú zmenu vlastníka v krátkom čase. Vlani budovu odkúpila pôvodne spoločnosť Medespol, ktorá patrí do popradskej skupiny Azor. Avizovala, že objekt zmodernizuje, no napokon sa nehnuteľnosti zbavila. Predtým Prior 22 rokov patril britskému Tescu, ktoré tu prevádzkovalo svoju predajňu.
Bez zásahov do fasády
Pri rekonštrukcii sa zachová charakteristický vzhľad fasády, ktorá je aj v súčasnosti orientačným prvkom v rámci centra Košíc. Nezmení sa tak vonkajší vzhľad budovy, potvrdil aktuálny majiteľ Prioru.
Budova je súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie a aj z toho dôvodu zámer od začiatku vzniká v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom.
„V Arkone vidíme význam nielen vo výstavbe nového, ale tam, kde je to len trochu možné, aj v obnove stavieb, ktoré majú za sebou príbeh a tradíciu. Rešpektujeme prirodzene podmienky pamiatkovej ochrany celej zóny, ale rekonštrukciu budovy OD v pôvodnom vzhľade považujeme zároveň za najlepšie riešenie – ikonická fasáda je neodmysliteľnou súčasťou tejto ulice a obchodný dom je pre mnohých orientačným bodom,“ hovorí Matúš Dunaj, business development manager Arkonu.
Súčasný majiteľ chce naďalej v objekte zachovať maloobchodnú funkciu. Spoločnosť tvrdí, že mieni ponúknuť návštevníkom moderný interiér a premyslenú skladbu služieb, ktorá vhodne doplní ponuku v lokalite.
„Obchodný dom na Hlavnej ulici patrí neodmysliteľne ku Košiciam a Košičania sú naň patrične hrdí. Nachádza sa v atraktívnej a výborne dostupnej lokalite, v ktorej sa každý deň pohybuje viac ako 45-tisíc ľudí, a preto ho považujeme za investíciu, ktorá pomôže Košiciam, a zároveň je pre nás ako investora ekonomicky zmysluplná,“ načrtol M. Dunaj.
Nový názov vychádza z angličtiny, odkazuje na „mestský“ koncept obchodného domu. Pre obyvateľov môže byť zároveň názov „Urban“ odkazom na košickú pamiatku Urbanova veža so zvonom Urban.
„OD Urban v sebe spojí spontánny nákup každodenných tovarov, praktické služby, výborné gastro v premyslenom interiéri, ale aj unikátny kinozážitok a priestor na prácu. A to všetko na pešej zóne a v dosahu obytných štvrtí, úradov, škôl a kancelárií,“ dopĺňa M. Dunaj.
Pribudne kino či gastro
Na prízemím, prvom podzemnom a prvom nadzemnom podlaží OD Urban bude mix malých a väčších prevádzok zameraných na každodenné tovary a služby. Sídliť tu bude aj supermarket s predajnou plochou 1 200 štvorcových metrov. Jeho nájomcu zatiaľ Arkon nepotvrdil. Z obchodných prevádzok budú mať zastúpenie aj drogéria, lekáreň, kvetinárstvo, papiernictvo či darčekové predmety.
Celé druhé poschodie je vyhradené pre „foodhall“, ktorý prinesie kombináciu reštaurácií a fastfoodových prevádzok. Developer avizuje moderný interiér so sedením v troch zónach – rodinnej, komfortnej a neformálnej.
Tretie poschodie zaberie boutique kino, teda koncept multiplexu, ktorý zatiaľ na Slovensku nie je. Štvorsálové kino bude mať pohodlné, priestranné sedačky, špeciálny interiérový dizajn a rozšírenú gastro ponuku doplnenú o barový priestor na trávenie voľného času.
Najvyššie štvrté poschodie obsadí kancelárska časť, ktorá bude mať plochu 1 600 štvorcových metrov. Poschodie disponuje terasou s výhľadom na mesto. Kapacita je približne 200 zamestnancov.
Budova obchodného domu bola projektovaná ešte v rokoch 1962 až 1964, je dielom architektky Růženy Žertovej a sochárky Jany Bartošovej-Vilhanovej, ktorá navrhla fasádu.
Výstavba samotného obchodného domu s pracovným názvom OD Hornád prebiehala v období rokov 1965 až 1968. Po dokončení v rokoch 1968 až 1994 niesol obchodný dom názov OD Prior a neskôr OD K-Mart. Pod názvom OD Tesco fungoval od roku 1996. Britský reťazec budovu vlastnil do apríla 2