Písal sa rok 2009, keď spoločnosť Cenpex so španielskymi koreňmi predstavila zámer výstavby na začiatku Jaroviec, kde počítala s novou obytnou zónou s vybavenosťou.
Pozemok na ľavej strane pri vjazde od Petržalky má necelé štyri hektáre, vzniknúť tu malo 149 bytov a 28 rodinných domov. Komplex mali dopĺňať vonkajšie parkovacie miesta. Investícia za zhruba 20 miliónov eur sa mala dokončiť v roku 2011.
Sused sýpok
V tejto lokalite Jaroviec sa však napokon nestavalo. V zhustenej zástavbe v mestskej časti ide o prakticky posledný veľký pozemok v intraviláne.
Pozrite si vizualizácie projektu Opál
Hneď vedľa medzičasom ožil iný projekt, ktorý takisto na dlhšie zamrzol v čase – premena starých sýpok. Historický objekt sa aktuálne mení na nové kultúrne centrum s bytmi, loftovými priestormi a pešou zónou. Po predošlom majiteľovi ho prevzalo architektonické Adom.M Studio, ktoré našlo investora, spoločnosť DCJ a projekt spolu realizujú pod názvom Dve sýpky.
Susedom Dvoch sýpok bude projekt nazvaný Opál, ktorý namiesto Španielov realizuje slovenský developer, trnavská spoločnosť Ismont.
Pozemky podľa katastra zatiaľ patria naďalej spoločnosti Jarovce Investment, v ktorej figuruje viacero investorov zo Španielska. Ismont však pre TREND Reality potvrdil, že pozemky spolu s projektom odkúpil a bude ho realizovať vo vlastnej réžii.
Zámerom je na pozemku bývalého družstva obklopeného novou výstavbou rodinných a bytových domov postaviť novú ucelenú obytnú zónu, ktorú bude tvoriť deväť bytových domov a 24 rodinných trojdomov.
Výstavba sa začína v priebehu tohtoročnej jesene a je rozdelená do dvoch etáp. Realizácia prvej má trvať dva roky – do jesene 2021. Predpokladaná výška investície v úvodnej etape je 15 miliónov eur.
V prvej etape vznikne v lokalite 89 bytov, v druhej, s ktorou by sa malo začať v roku 2020, ďalších 92 jednotiek. Spolu teda projekt počíta so 181 bytmi. Aktuálne odštartoval predaj v prvej etape.
Ceny sa pohybujú na úrovni 1 900 – 2 200 eur za štvorcový meter. Napríklad trojizbový byt v dome A s výmerou 68,89 m2, balkónom (3,84 m2) a pivnicou (3,06 m2) v cene stojí 145 900 eur.
Nízkoenergetické bývanie
V projekte je v úvodnej fáze naplánovaná výstavba štyroch štvorpodlažných bytových domov s označeniami A, B, H a I. V rámci nich je naplánovaných 53 bytov.
Dispozičná skladba zahŕňa deväť štvorizbových, 16 trojizbových, 21 dvojizbových a sedem jednoizbových bytov. Niektoré byty sú riešené ako dvojpodlažné mezonety respektíve duplexy.
Skladbu dopĺňa päť jednotiek riešených v loftovom koncepte Work&Live, ktorý kombinuje pracovný priestor s bývaním. Situované sú na prízemí prvých dvoch domov. Rovnako na prvom podlaží sú aj štyri obchodné priestory – jeden v dome A a tri v dome I.
Vedľa bytových domov postaví developer v prvej etape 12 viladomov, v každom z nich sa nachádzajú tri dvojpodlažné byty. Skladba je v každom rovnaká – zahŕňajú jeden dvojizbový, jeden trojizbový a jeden štvorizbový byt. V druhej etape sa Opál rozšíri o ďalších päť bytových domov a 12 viladomov.
Celý koncept vychádza z návrhu architektonického štúdia Tomáša Hála, ktorý projekt rozpracúval ešte pre predošlého vlastníka. Okrem iného stavil na netradičné riešenie striech, pod ktorými sú podkrovné mezonety.
„Projekt by mal byť zároveň prvým skutočným nízkoenergetickým, zeleným bývaním v Bratislave a okolí. Dbali sme na maximalizáciu zelených plôch, zelené ploché strechy a terasy slúžia na maximálne zadržiavanie dažďovej vody pre lepšiu mikroklímu,“ napísali architekti v charakteristike projektu.
Vykurovanie má byť riešené hĺbkovými studňami systémom tepelných čerpadiel voda-voda s možnosťou chladenie v lete. Zároveň je studničná voda použitá na polievanie. „So zvýšeným zateplením fasád a striech (s vetracou medzerou a v bielej farbe pre lepší odraz slnka v lete) a využitím LED svietidiel by mala zóna spĺňať najvyššie energetické hodnotenia.“
Ismont má v portfóliu aj rezidenčný projekt Miko v Trnave, Lilum v Ružinove, Greenvia v Záhorskej Bystrici, Green Village v Dunajskej Lužnej či bytový dom Noemis v Senci.