Ateliéry, ktoré boli vysúťažené vlani, už vyčerpali plánovanú hodnotu rámcovej zmluvy z minulého roka.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) a hlavné mesto vyhlasujú súťaž pre šesť architektonických tímov, ktoré budú navrhovať obnovu dlhodobo zanedbaných verejných priestorov z programu Živé miesta. V tlačovej správe o tom informovala Annamária Ondrejková z MIB.

V súťaži sa bude hodnotiť predovšetkým kvalita doterajšej architektonickej práce. Architekti sa môžu prihlásiť do 20. januára 2022,“ uviedla s tým, že spolupracujúce ateliéry, ktoré boli vysúťažené vlani, už vyčerpali plánovanú hodnotu rámcovej zmluvy z minulého roka.

KVALITNÉ NÁVRHY

MIB spolu s hlavným mestom chcú naďalej pokračovať v obnove zanedbaných verejných priestorov v Bratislave.

Za posledný rok sa podarilo vypracovať architektonické návrhy na revitalizáciu parku na Mudrochovej ulici v Rači, zveľadenie okolia Domu služieb v Dúbravke, obnovu verejného priestoru na Kazanskej ulici vo Vrakuni či rekonštrukciu okolia pri Vozovni Krasňany,“ vymenovala Ondrejková.

Za pomerne krátke obdobie vznikli kvalitné návrhy na revitalizáciu mnohých dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v našom meste. Aby sme dlh vo verejnom priestore čo najskôr skrátili, k už predstaveným projektom Živých miest budú postupne pribúdať ďalšie,” dodal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

SPOLUPRÁCA S MIB

Súťaž na spolupracujúcich architektov je vyhlásená formou rámcovej dohody, na základe ktorej budú vysúťažení architekti spolupracovať s MIB na projektoch pre mesto najbližšie štyri roky. Pôjde o zákazky na tvorbu verejných priestorov, obnovu mestských parkov či budov. Hodnota zákazky na celé obdobie je jeden milión eur bez DPH.

Zákazky budú rôzneho rozsahu, od menších v hodnote tisícov eur, po komplexnejšie zákazky v predpokladanej hodnote do desiatok tisíc eur,“ vysvetlila Ondrejková.

Nová rámcová dohoda je vyhlásená na vyššiu sumu, v nastavení sme urobili viacero úprav v prospech toho, aby mesto získalo čo najvyššiu hodnotu za peniaze,“ doplnil riaditeľ sekcie súťaží na MIB Peter Lényi.

SPOLUPRÁCA S NAJLEPŠÍMI

Architekti, ktorí sa do súťaže zapoja, budú medzi sebou súťažiť najmä kvalitou predchádzajúcich realizácií. Najviac bodov môžu získať za profesijné ocenenia realizovaných stavieb a nominácie v celoslovenských či medzinárodných architektonických súťažiach. Do súťaže môžu ateliéry predložiť maximálne štyri dokončené architektonické diela.

Chceme spolupracovať s najlepšími možnými architektmi, ktorí už svojimi odborne uznanými realizáciami preukázali svoju kvalitu. Súťaž je oproti minuloročnej nastavená tak, aby ju mohli vyhrať aj mladí architekti s dobrým portfóliom,” dodal Lényi.

RÔZNE STUPNE DOKUMENTÁCIE

Víťazné architektonické tímy budú vypracovávať rôzne stupne projektovej dokumentácie – od architektonickej štúdie, až po realizačný projekt, inžiniering či odborný autorský dohľad.

Na komplexnejšie zadania bude MIB aj naďalej vyhlasovať samostatné súťaže návrhov, v ktorých sa architektonický ateliér bude vyberať na základe najlepšieho návrhu,“ poznamenala Ondrejková.

Ako dodala, konkrétne zadania do 10-tisíc eur bude možné zadávať automaticky tímom podľa poradia, pri zadaniach nad túto sumu bude šestica tímov opätovne medzi sebou súťažiť. Do súťaže sa môžu zapojiť aj ateliéry, ktoré uspeli minulý rok. Vlani sa do súťaže prihlásilo 19 tímov.