Územný plán mesta popisuje lokalitu Banisko ako priestor určený pre rozvoj služieb v cestovnom ruchu. Rekreačný potenciál tohto miesta dlhodobo vníma aj breznianska samospráva.
A výsledok? Projekt na vybudovanie rozsiahleho oddychového areálu, ktorého súčasťou majú byť funkčné vodné plochy, hracie prvky a pôvodný ovocný sad doplnený o novú výsadbu.
Dominantou severnej časti má byť malá priehrada, pri ktorej mesto plánuje vybudovať i zázemie pre služby a mlynské koleso. „Spracovali sme projekt malej vodnej nádrže, ktorú na území nášho mesta zatiaľ nemáme. V danom území tak pribudne nový vodný prvok, ktorý prispeje k zatraktívneniu mesta a podporí aj tunajší ekosystém. Prvý krok urobili aj miestni rybári, ktorí vybudovali drevené kaskády na vodnom toku Lužná a zarybnili ich pstruhom potočným ,“ uviedol primátor Tomáš Abel.
Historický sad zostane zachovaný
Ťažiskovým priestorom naďalej zostane už jestvujúci starý ovocný sad, Arborétum Banisko, založený učiteľmi a žiakmi bývalej roľníckej školy, ktorá v Brezne fungovala do roku 1975/1976. Rastú tu vzácne staré odrody jabloní, hrušiek a sliviek, ktoré sa vďaka iniciatíve členov neziskovej organizácie Brezno pre občanov podarilo pred dvoma rokmi odborne ošetriť, zachrániť.
Sad v rámci projektu plánujú doplniť o novú výsadbu pôvodných druhov ovocných stromov, ale aj malé vodné plochy ako atraktívne zóny, kde sa bude koncentrovať pohyb návštevníkov. Súčasťou budú aj hracie prvky pre rôzne vekové skupiny, informačný stánok, parkovacie miesta či sociálne zariadenia. „Lokalita Banisko má veľký potenciál, a preto verím, že sa nám podarí zrealizovať všetky naše plány. Miesto na oddych ocenia nielen naši obyvatelia, ale i návštevníci nášho mesta,“ uzavrel primátor.