Projekt na Račianskom mýte zmenil podobu lokality, parkovanie rieši netradične zakladačmi (pohľad redakcie)
Lokality, na ktoré sú obyvatelia zvyknutí, tiež často zásadnejšie menia tvár – v prípade bratislavského Račianskeho mýta sa o to postaral developerský projekt Proxenta Residence, ktorý sa stal novou výškovou dominantou územia. Z pôvodne kancelárskej budovy sa vyvinul objekt s dominujúcou rezidenčnou funkciou. Ponúka luxusnejšie bývanie na okraji Starého Mesta s viacerými špecifikami.
Drží sa pôvodného návrhu
Budova na rohu Mýtnej a Radlinského ulice, smerujúca do križovatky Račianske mýto, bol pôvodne projekt spoločnosti I.P.R., ktorá tu chcela postaviť 13-poschodový kancelársky vežiak. Začiatok prác ohlásila ešte v roku 2008, no zámer napokon nerealizovala. Skupina Proxenta, ktorá v tom čase s developerskými aktivitami v hlavnom meste prakticky len začínala, kúpila pozemok na jeseň 2014. Krátko nato spôsobila menší rozruch, keď vizualizáciami novej podoby projektu vzbudila kritické ohlasy. Napokon zostal v platnosti pôvodný návrh architekta Juraja Jančinu, ktorý sa dopracoval do finálnej verzie s miernou úpravou tvarov a so zachovaním vonkajšieho plášťa.
Developer pritom zvažoval aj ďalšie varianty. Napokon sa však do nich nepúšťal – aj z praktických dôvodov: celý zámer už v minulosti schválil pamiatkový úrad a akékoľvek zmeny by znamenali nutnosť vybavovať povolenia nanovo. To by navyše vzhľadom na dnešné podmienky nemuselo byť bezproblémové – projekt získal územné rozhodnutie ešte v predkrízových časoch.
Mesto v tom období povolilo výstavbu trinástich nadzemných podlaží, aj výška budovy bola daná v rámci pôvodných povolení vrátane odobrenia pamiatkarov a nesmelo sa s ňou hýbať. „Zebra“, ako projekt v súvislosti s farebnosťou fasády prezývajú, sa stala výškovou dominantou územia, kde okolitá zástavba siaha sotva do polovičnej úrovne. Či je v danej lokalite vhodná, je na subjektívnom uvážení, no pocitovo sa zdá, že Bratislavčania si na ňu postupne celkom dobre zvykajú.
Na rušnej križovatke
Výstavba odštartovala na začiatku roka 2017, na úvod dosť času zhltlo vyhĺbenie 15-metrovej jamy a umiestnenie oceľových konštrukcií. Hrubá stavba bola na svete koncom roka 2018. Na jar toho roka sa komplex dokončoval v interiéri a čakal na kolaudáciu. Po nej sa začnú odovzdávať byty majiteľom.
Proxenta Residence sa nachádza presne medzi Starým a Novým Mestom, hranicou je línia pozemku komplexu. V minulosti bol objekt dokonca načas vyňatý z pamiatkového územia, ktoré sa posunulo bližšie k centru smerom k Blumentálu, no neskôr sa obnovil pôvodný stav.
Komplex na Račianskom mýte z architektonickej stránky nie je rušivý, má ambíciu zapadnúť do lokality s hustou mestskou zástavbou
Rušná mestská križovatka pri pohľade z okna zakaždým pripomenie pulzujúce mesto, električka stojí rovno pod vežiakom takmer nonstop. Zabezpečuje spojenie s centrom, ale aj s opačným smerom. Akustické sklo a okenné rámy s protihlukovou výplňou sú vzhľadom na lokalitu nutnosťou, okrem električkovej trate a áut je neďaleko železnica. Hluk pri popoludňajšej obhliadke počuť nebolo.
S lokalitou sa viaže aj skvostný výhľad na dominanty metropoly – na jednej strane Bratislavský hrad s Kolibou, na opačnej rozrastajúci sa „downtown“ na Nivách. Menšiu občiansku vybavenosť na prízemí zahŕňa aj táto novostavba, obchodný priestor tu obsadí cestovná kancelária.
Nové sídlo pre developera
Aj Proxenta pôvodne uvažovala, že projekt nechá ako čistú administratívu, no napokon reagovala na vývoj na trhu a plány zmenila. Kancelárie zostali iba na druhom až štvrtom a tiež na najvrchnejšom podlaží, od piateho po dvanáste podlažie sú byty.
Kancelárska časť ponúka plochu 1 600 štvorcových metrov, na štvrtom a trinástom podlaží bude mať nové sídlo samotná investičná skupina, ktorá nápis Proxenta osadila aj na fasáde. Zvyšná plocha je ako holopriestor k dispozícii pre nájomcov s možnosťou prenajať si celé podlažie alebo jednotlivé bloky.
Do kancelárskych častí vedie samostatný pridaný výťah s panoramatickým výhľadom. Rezidenti majú druhý výťah vo vnútornom jadre za menšou recepciou, ktorá počas dňa slúži primárne firmám, teda nájomcom kancelárií. V tomto priestore pri výťahoch budú osadené aj schránky, v čase našej návštevy ešte neboli.
Vo vstupnom vestibule sa nachádza minisklad na uloženie bicyklov so sprchou. Iné spoločné priestory zahrnuté nie sú. Vstup do budovy je možný cez vchody z troch strán budovy, rezidenti budú používať čipy.
To, že sa administratíva prekresľovala na bývanie, sa dá najrýchlejšie spoznať na neštandardnej výške podlaží, konštrukčná výška bytov je až 3,60 metra. Jedna zo zmien pri prerode zamýšľanej administratívnej budovy sa týkala okien, ktoré mali byť pôvodne „šikmé“ a nemali sa dať otvárať. Keďže pri bytoch je vetranie nevyhnutné, nasadili ich zvislo. Preto sú na ustupujúcich podlažiach „zasunuté“, definované hornou hranou. Naopak, na nižších podlažiach sú okná vystúpené, čo súvisí s celkovou architektúrou objektu.
Samé „dvojizbáky“
Pôvodne Proxenta v objekte naplánovala 48 trojizbových bytov, ale napokon ich zahustila na 64 dvojizbových jednotiek. Z nich 32 tvoria byty, zvyšná polovica sú vzhľadom na svetlotechnické podmienky a územný plán apartmány. Zmenšenie bytov naznačuje, kto je cieľovou skupinou nového bývania na Račianskom mýte. Sú to primárne investori či pracujúci jednotlivci alebo dvojice. Prerobenie interiérových dispozícií si vyžiadalo niektoré kompromisy vrátane priečky na medziokennom stĺpe.
Výmery bytov sa pohybujú od 46,87 po 63,31 štvorcového metra. Na každom podlaží je ich osem, väčšina z nich má lodžiu. K najvrchnejšiemu podlažiu patria terasy. Na realitný trh šiel projekt s cenou okolo 130-tisíc eur za byt, no tá rýchlo narástla zhruba na 150-tisíc eur a v poslednej fáze sa byty predávali za 180- až 190-tisíc. Stále je voľných päť z nich, na deviatom až dvanástom podlaží. V cene bytu je pivničná kobka v suteréne.
Štandard zahŕňa drevené podlahy, sanitu, hliníkové okná a prípravu na klimatizáciu i vonkajšie žalúzie, ktoré sú v nadštandarde. Byty sa líšia variantom dispozičného usporiadania, vybavením sa ocitajú v bežnom priemere so základnou sanitou, s bezpečnostnými vstupnými dverami, keramickou dlažbou a jednoduchými lodžiami.
Menšia rozloha, parkujú zakladače
Rezidenti musia počítať s menšou rozlohou, napriek tomu je však vo viacerých bytoch toaleta oddelená od kúpeľne. V bytoch bolo vidno niektoré stavebné nedokonalosti a nedôslednosti pri dokončovacích prácach, napríklad na podlahách, ale aj osadení zásuviek, líšt a zárubní, rovnako ako nerovnosť stien. Projekt by si zaslúžil finalizáciu bez týchto nedostatkov.
Špecifikom je parkovanie. Miesto v päťpodlažnom podzemí sa dokupuje za 25-tisíc eur, nejde však o povinný príplatok. Aby sa na malom pozemku maximalizoval počet miest, developer zvolil v slovenských rezidenčných projektoch neobvyklý automatický parkovací systém so zakladačmi. Vodič si vyberie jeden zo štyroch vjazdových boxov, auto zaparkuje a o zvyšok sa postará výťah s prepojeným systémom terminálov.
Oceniť možno zaujímavý nápad s parkovacími zakladačmi či vkusne zvolené materiály vo viacerých častiach komplexu
Výdaj auta trvá zhruba 3,5 minúty, zaparkovanie je o niečo kratšie. V rannej či podvečernej špičke môže rezident natrafiť na „zápchu“ pri výťahoch, aj preto sú boxy až štyri s tým, že systém pracuje v dvoch fázach. Jedna fáza je samostatne jazdiaci výťah, ktorý zbiera autá, a druhá, transportná časť, ktorá vozidlo dopraví do terminálu či z neho. Systém so 134 parkovacími miestami dodala česká firma. Miesta sú určené len pre rezidentov, dočasné státie či parkovanie návštev sa nateraz neplánuje.
Snaha s nedokonalosťami
Z celkového pohľadu je Proxenta Residence v prvom rade prípadovou štúdiou, ako čo najefektívnejšie využiť malý, sedemárový pozemok v Starom Meste, a tiež spomienkou na dávnejšie časy, keď bolo povoľovanie budov v centrálnej zóne o niečo divokejšie. Niekto si pravdepodobne bude zvykať na 13-podlažný komplex na Račianskom mýte dlhšie, výsledok však z architektonickej stránky nie je rušivý, má ambíciu zapadnúť do lokality s hustou mestskou zástavbou.
Plán developera uspokojiť dopyt po bývaní na dobrej adrese reagoval na vývoj trhu, keď sa pôvodne zamýšľané rozmernejšie byty zmenšili a nevznikol priestor na väčší rozptyl dispozícií. Rezidentov projekt v jednom objekte spojí s nájomcami kancelárií, čo nemusí byť všeobecne akceptovaná preferencia.
Aj keď za projektom vidieť určitú snahu, nemožno to konštatovať úplne bez výhrad. Najmä pre spomínané nedotiahnutie detailov stavebnej časti interiérov. Oceniť možno zaujímavý nápad s parkovacími zakladačmi, ktorý pridáva projektu moderný prvok, či vkusne zvolené materiály vo viacerých častiach komplexu.