Na známom bratislavskom centrálnom trhovisku na Miletičovej ulici sa za uplynulé roky značne podpísal zub času. Priestor, ktorý má vo vlastníctve hlavné mesto, spravuje organizácia mestskej časti Ružinov. Už v minulosti avizovala modernizáciu, no k zásadnejším úpravám napokon neprišlo. Zmeniť by sa to malo v najbližšom období.
Miletička je dlhé roky najväčším bratislavským trhoviskom. Predajcov a návštevníkov lákala desaťročia aj z okolia hlavného mesta.
V minulosti ťažila z výhodnej polohy a stabilnej skladby nájomníkov, na ktorú si kupujúci zvykli. Dodnes je na trhovisku pomerne pestrý mix ponúkaných produktov, no konkurenciou sa stali predovšetkým hypermarkety a nákupné centrá.
Trhovisko už veľmi nestíha s časom, z pohľadu kvality priestoru a komfortu návštevníkov aj predávajúcich zaostáva za dnešným štandardom. Moderné mestské tržnice sú pritom trendom, darí sa im v mnohých európskych metropolách.
Trhovisko prekreslili študenti
Ešte v roku 2017 prezentoval správca trhoviska, Ružinovský podnik verejno-prospešných služieb (RP VPS), že pripravuje veľké zmeny.
Priniesť mali modernizáciu celého priestoru, zastrešenie stolov, vytvorenie takzvanej remeselnej uličky, ale aj ďalšie úpravy. Až tak veľa sa z nich napokon neurobilo. Pokračovalo sa skôr v menších úpravy ako bola predtým oprava toaliet či riešenie parkovania.
„Trhovisko má veľký investičný dlh, odstraňovali sme najmä havarijné situácie, robili prestrešenie. Z pôvodných plánov sa stihlo umiestniť pódium, ale viac sa neurobilo,“ hovorí Michal Vicáň, člen predstavenstva RP VPS a ružinovský poslanec.
Potenciál Miletičky však naďalej vidia, preto sa ešte vlani spustili prípravu na komplexnejšiu obnovu trhoviska.
Šancu dostali najprv študenti architektúry, ktorí navrhli, ako si priestor predstavujú. Ich práce nedávno ružinovský miestny úrad vystavil aj pre verejnosť.
„Za 12 rokov sa s trhoviskom nič zásadnejšie neurobilo, preto sme radi, že sme ešte vlani zrealizovali prvé kolo ideových konceptov s fakultou architektúry. Teraz už prípravu štúdie a architektonickú súťaž zastreší komisia územného plánovania mestskej časti,“ približuje M. Vicáň.
Chcú zachovať charakter priestoru
Ružinov si v tohtoročnom rozpočte nedávno schválil účelovú investíciu 50-tisíc eur. To je suma na vypracovanie štúdie budúcej podoby Miletičky a samotný projekt.
„Bol by som rád, ak by sa nám podarilo mať k dispozícii projekt už v priebehu roka, aby sa nejaké práce dali urobiť už v zime, kedy je trhovisko vyťažené najmenej,“ hovorí pre TREND Reality ružinovský starosta Martin Chren.
„Chceme to uchopiť ako väčší projekt, ktorý prenesie Miletičku do stavu, ako má vyzerať v dnešnej dobe. Zároveň sa majú zohľadniť širšie vzťahy s okolím, napríklad aj budúce napojenie na električku. Nemá sa však meniť funkcia, má byť zachovaný genius loci celého priestoru,“ dopĺňa M. Vicáň.
Výšku celkovej investície zatiaľ mestská časť ani RV VPS nechcú odhadovať, známa bude až na základe schváleného projektu. „Má však však o komplexnú obnovu, nie parciálne úpravy,“ hovorí M. Vicáň.
Mestská časť dopĺňa, že pri samotnej revitalizácii trhoviska by chceli využiť napríklad aj peniaze z poplatku za rozvoj z rozsiahleho projektu Eurovea 2.
Developeri podľa zákona platia mestu poplatky podľa veľkosti zástavby – podlažnej plochy, podiel z nich dostávajú od magistrátu mestské časti. Vzhľadom na rozsah projektu Eurovea 2 ide o desaťtisíce eur.
Či na obnovu pôjdu prostriedky aj z iných zdrojov, nie je jasné, podľa M. Chrena zatiaľ o spolufinancovaní s mestom nerokovali.
Starosta zároveň ubezpečuje, že do priestoru už nechcú pustiť novú výstavbu, ale zrevitalizovať územie so súčasnými funkciami.
„Chceme, aby si svoj charakter zachovalo, nechceme tu mať developerské aktivity, ale mala by byť krajšia, civilizovanejšia, jednoducho pekné trhovisko 21. storočia, ale stále s atmosférou, akú tam majú ľudia radi,“ dodal M. Chren.