Bratislavská Eurovea počíta pri plánovanom rozširovaní s pridaním 25-tisíc štvorcových metrov nákupnej plochy. V rámci prác sa zmeny dotknú aj foodcourtu, ktorý sa zväčší na dvojnásobok.
Súčasný foodcourt nákupného centra Eurovea s rozlohou 1 600 štvorcových metrov sa zväčší po otvorení druhej etapy na 3 700 štvorcových metrov.
V gastro zóne vznikne dovedna 1 156 miest na sedenie a portfólio prevádzok v tejto časti sa rozšíri na 35.
Prichádza Food Hall
Súčasťou nového konceptu bude tiež Food Hall, teda veľký otvorený priestor navrhnutý na mieru.
„Chceme aby to nebolo iba o jedle, ale aby sa tam zákazníci cítili komfortne a osvojili si tento priestor ako miesto, kde môžu aj relaxovať a oddychovať,“ hovorí Oľga Hammer, PR a marketingová manažérka Eurovey.
Prevádzkovateľ nákupného centra pri Dunaji pri prácach na rozšírení kooperuje so zahraničnou spoločnosťou Sonae Sierra, ktorá sa špecializuje na riešenie retailových prevádzok.
S fondom tejto spoločnosti vytvoril majiteľ Eurovey Peter Korbačka v roku 2018 spoločný podnik, ktorý financoval nákup niekoľkých nákupných centier v Španielsku. Obchod mal hodnotu 485 miliónov eur.
Podľa slov Jorga Morgadinho, generálneho riaditeľa Sonae Sierra, patrí čoraz kvalitnejšie gastro s konceptmi ako Food Hall k celosvetovým trendom.
Vedia to aj konkurenčné nákupné centrá – časti s gastro prevádzkami nedávno modernizovali aj bratislavský Aupark či Avion.
Nový foodcort v nákupnom centre EuroveaZdroj: Eurovea
„Do Eurovea prinášame miesto, kde môžu návštevníci skúmať chute a nálady svetových kuchýň, alebo si vychutnávať lokálne špeciality v netradičnom prevedení, či dokonca namiešať svoj vlastný drink v špecializovanom bare. Po celej hale sú navrhnuté rôzne multifunkčné zóny, ako napríklad detský kútik, zábavná zóna, pódium pre rôzne prezentácie či vystúpenia, oddychová a spoločenská zóna s výhľadom na Dunaj, ktorý sa stal inšpiráciou pri vytváraní celého návrhu,“ opisuje J. Morgadinho, profesiou pôvodne architekt.
Nadviaže na promenádu
Koncept Food Hall má priniesť alternatívu medzi gastro prevádzkami na promenáde a gastro vo foodcourte. Eurovea tvrdí, že sa snaží uspokojiť dopyt zákazníkov.
Priestor nového konceptu bude viditeľný aj z nižších poschodí, čo bolo hlavným zámerom v celom procese navrhovania.
Nový foodcort v nákupnom centre EuroveaZdroj: Eurovea
Dizajn je inšpirovaný elementmi vody, kameňom a zeleňou, ktoré odkazujú na brehy Dunaja. Cieľom bolo vytvoriť v priestore rozmanitosť, zábavu a dynamiku.
Rôznorodosť podľa architekta odráža tiež navrhovaný materiál ako je drevo, betónové dlaždice alebo kamenná podlaha.
Od otvorenia v roku 2010 je Eurovea najnavštevovanejším nákupným centrom v Bratislave s viac ako 13 miliónmi návštev ročne.
Nábrežie pri Dunaji v okolí Eurovey sa pre mnohých Bratislavčanov stalo obľúbeným miestom na trávenie voľného času. Dobrou správou je, že tento verejný priestor sa s budovaním štvrte Eurovea City má ešte výrazne skvalitniť.
Projekt Eurovea 2 má viacero etáp a jednou z nich je potiahnutie nábrežia až smerom k Mostu Apollo. Pri Dunaji tak pribudnú nové reštaurácie a ďalšie prevádzky, ktorých vzhľad však developer na rozdiel od prvej fázy projektu plánuje zjednotiť.
V celom území počíta developer J&T Real Estate, kde je vlastník Eurovey P. Korbačky hlavným akcionárom, s vybudovaním veľkej komunitnej zóny, ktorá má premeniť charakter lokality a prilákať sem ešte viac návštevníkov.
Koncept navrhla známa španielska architektka Beth Galí, ktorá spolupracuje s projektantom celej štvrte, domácim ateliérom GFI.