Vodárenská nádrž Tichý Potok má zabezpečiť dodávky pitnej vody pre východoslovenský región, ochranu pred povodňami a je reakciou na klimatické zmeny. Podľa predloženého zámeru by sa s výstavbou vodnej nádrže mohlo začať už v roku 2023 a trvať by mala päť rokov.
V roku 2029 by ju mohli sprevádzkovať a slúžiť by mala najmenej sto rokov. „Presný termín realizácie je však priamo závislý od získania všetkých potrebných povolení pre výstavbu a od pridelenia finančných prostriedkov od štátu,“ konštatujú autori zámeru.
V oblasti sa nenachádzajú obce. Zadržaná voda by zaplavila prevažne lesné pozemky a pastviny s celkovou rozlohou viac ako 430 hektárov. Zámer už raz úrady posudzovali. V marci 2012 vydali stanovisko a stavbu odporučili. Platnosť stanoviska vypršala začiatkom roka 2019. Celý proces musí ísť odznovu.
Smädný východ Slovenska
Pokiaľ ide o zásobovanie vodou z verejných vodovodov, východoslovenský región za zvyškom krajiny zaostáva. Pripojenie na vodovod má len necelých 77 percent obyvateľov. Pohľad cez optiku obcí je ešte dramatickejší, verejným vodovodom je vybavených len 53 percent východoslovenských obcí.
Mnohí obyvatelia dodnes čerpajú vodu z domových studní, jej kvalita však takmer nikde nedosahuje požadované hodnoty. V celej oblasti, ktorá je v dosahu Východoslovenskej vodárenskej sústavy, žije v súčasnosti takmer milión obyvateľov. Nedostatok pitnej vody v oblasti Košíc je dlhodobým problémom. Už v 80. rokoch bol preto tamojší skupinový vodovod napojený na vodnú nádrž Starina. V roku 2013 ukončili výstavbu privádzacieho potrubia do Svidníka a Stropkova. Plánuje sa aj výstavba prívodu vody pre okresy Bardejov a Medzilaborce.
Dopĺňanie nedostatkov vody v Prešove a Košiciach zo Stariny však nie je systémovým, ale dočasným riešením. Vážnou nevýhodou je, že voda zo Stariny do miest tečie vzdialenosťou až 130 kilometrov a navyše je nutné ju v Hanušovciach nad Topľou prečerpávať až do výšky takmer dvesto metrov. Pôvodne je pritom určená predovšetkým pre severovýchodné okresy.
Voda do vodovodov v regióne dnes priteká prevažne z vodných nádrží Bukovec na Ide a Starina na Ciroche. V dôsledku opakujúcich sa období suchých sa však výdatnosť zdrojov znižuje. Klesá hladina podzemných vôd, čo komplikuje odber zo studní a ťažší je aj odber vody priamo z potokov. Kvalitu vody navyše nepriaznivo ovplyvňuje aj priemysel a poľnohospodárstvo. „Po takomto prehodnotení možností využívania súčasných zdrojov vody, zostávajúce kapacity nie sú schopné pokryť nároky na vodu ani do roku 2030, najmä v oblasti Prešova a Košíc,“ konštatuje v zámere Ministerstvo životného prostredia.
Prepočty vodárov ukazujú, že deficit vodárenských zdrojov môže v roku 2030 postihnúť okresy Michalovce, Prešov, Sabinov, Košice, Stropkov a Svidník. Bude sa pritom ďalej prehlbovať.
Práve vybudovanie vodárenskej nádrže Tichý Potok má tento problém vyriešiť. Vodári si od nej sľubujú možný odber približne 600 litrov pitnej vody za sekundu.
Boj proti priehrade
Príprava projektu vodárenskej nádrže Tichý Potok sa už od 90. rokov stretáva s odporom obyvateľov dotknutých obcí aj aktivistov. Pre tento región ho považujú za nepotrebný. Vlna odporu sa dvihla pri každom pokuse o jeho realizáciu.
Domáci v roku 2010 počas verejného prerokovania správy o vplyvoch diela na životné prostredie argumentovali, že priehrada by obmedzovala ich záujmy a bola by brzdou pre rozvoj obecných samospráv. V čele boja proti výstavbe priehrady stál environmentalista Michal Kravčík, ktorý dnes predsedá Demokratickej strane (DS). Ako alternatívu voči jednej veľkej priehrade navrhoval vybudovanie 45 menších nádrží, prevažne v horskom teréne a takmer štyritisíc drevených prehrádzok.
Kritici jeho návrhu vyčítali najmä nevyhnutnosťou dobudovania trvalých prístupových komunikácií, prívodov elektrickej energie, privádzačov a zabezpečenie hygienickej ochrany nádrží. Parametre plánovanej nádrže Tichý Potok
Hrádza nad obcou Tichý Potok by sa mala týčiť do výšky 61 metrov. Povodie nad priehradou má zaberať plochu o rozlohe 112 kilometrov štvorcových, pri maximálnej hladine by voda zaplavila až 115 kilometrov štvorcových. Nádrž by mala mať celkový objem viac než 24 miliónov kubických metrov.
Vodárenská nádrž Tichý Potok by podľa predbežných prepočtov dokázala sústavu zásobovať až 600 litrami vody za sekundu. Potenciál má aj vo výrobe elektriny, ročne by sa jej vyrobilo približne 2500 megawatthodín.