Česká developerská skupina Finep vlastní pozemky v Ružinove od roku 2016. Ako už skôr prezentovala, v bývalom areáli pradiarne a výroby nití neďaleko nákupného centra Central a Zimného štadióna Ondreja Nepelu plánuje postaviť štyri bytové domy, najvyšší z nich s 34 nadzemnými podlažiami (118 metrov).

V rámci projektu sa počíta aj s rekonštrukciou národnej kultúrnej pamiatky – cvernovej továrne Ružový hrad, ktorej nadstavajú dve podlažia. Developer už aktuálne má vydané stavebné povolenie a chystá sa na začiatok prác.

Stavebné povolenie museli vydať

Medzi hlavnými kritikmi projektu je ružinovský starosta Martin Chren, ktorý proti zámeru vystúpil ešte predtým, ako nastúpil do funkcie. Mestská časť pod jeho vedením však aktuálne vydala stavebné povolenie, nemala totiž na výber – v opačnom prípade by porušila zákon.

Projekt má súhlasné stanovisko mesta ešte z čias, keď bol primátorom Andrej Ďurkovský. Územné rozhodnutie získal v roku 2007, teda v období keď bol v rukách predošlého vlastníka.

„Pôvodní majitelia si územné rozhodnutie poistili tým, že sedem dní pred vypršaním jeho platnosti požiadali Obvodný úrad o stavebné povolenie na jeden malý objekt, ktoré dostali – a vtedy sa územné rozhodnutie stalo nezrušiteľným a platí v podstate naveky,“ vysvetľuje M. Chren s tým, že medzitým sa zmenil územný plán a budovy by už nespĺňali podmienky, ak by sa mali povoľovať nanovo.

O to sa aj mestská časť snažila, podľa M. Chrena chceli preukázať, že zmeny, ktoré developer urobil, nie sú v súlade s platným a nezrušiteľným územným rozhodnutím.

„Žiaľ, projekt študovali odborníci na našom stavebnom úrade, študovali ho odborníčky z nášho odboru územného plánovania, vzal som aj externých poradcov a právnikov, a záver, ak chceme dodržať zákon, je jednoznačný: aj po úpravách je projekt v súlade s platným územným rozhodnutím. Budovy sú síce mierne zmenené, ale dodržujú všetky maximálne rozmery povolené ešte v roku 2007,“ konštatoval starosta.

V tomto duchu odpísal M. Chren aj na petíciu obyvateľov z okolia Jégého aleje, ktorú čaká značné zahustenie. Podpísalo ju 443 ľudí.

Ružinov neuspel ani so snahou, aby sa projekt nanovo posudzoval z hľadiska vplyvov na životné prostredie – ministerstvo to zamietlo. Tento rok aj vlani odobrili zámer s cvernovou továrňou v areáli aj pamiatkari, čo je pre stavebný úrad takisto záväzné.

„Nebudem si brať servítku pred ústa a musím zopakovať, že toto je podľa mňa dnes ten najmenej vhodný projekt, ktorý v Ružinove vznikne,“ dodal M. Chren na Facebooku, kde vysvetľuje, že mestská časť povolenie musela vydať, inak by porušila zákon a hrozili by jej miliónové žaloby od developera.

V predaji prvá tretina bytov

Finep sa momentálne po získaní všetkých potrebných dokumentov už pripravuje na realizáciu projektu.

„Výstavbu novej etapy Jégého aleje plánujeme v priebehu roku 2020, aktuálne už bol spustený predaj,“ uviedol pre TREND Reality riaditeľ Finepu pre Slovensko Borek Simandl.

Ako prvé vyrastú v území dva najnižšie objekty s ôsmimi nadzemnými podlažiami, v ktorých išlo do ponuky momentálne 183 jednotiek od jednoizbových po štvorizbové byty a apartmány.

Jednotky majú výmery od 37,6 štvorcového metra po takmer 125 m2. Priemerná cena atakuje hranicu 3-tisíc eur za štvorcový meter, ale hýbe sa v širšom rozptyle – pod aj nad touto úrovňou.

Napríklad dvojizbový apartmán na štvrtom podlaží s výmerou 60,8 m2 a balkónom (5 m2) je v ponuke za 189 150 eur. Byty a apartmány majú balkón, lodžiu alebo terasu. Komora, sklad ani garážové státie nie sú v cene zahrnuté.

Po dvojici osempodlažných bytových domov má výstavba v lokalite pokračovať 26-podlažným objektom so 123 jednotkami. V prvej fáze je plánovaný aj parkovací dom.

Druhá fáza počíta s výstavbou dominanty územia – spomínaného 34-podlažného vežiaka, v ktorom developer naplánoval 158 bytov a 24 apartmánov.

V dome bude 22 jednoizbových, 115 dvojizbových, 26 trojizbových, 10 štvorizbových a deväť päťizbových jednotiek.

Na prízemí vežiaka má vzniknúť kaviareň, bude tu tiež komerčná plocha pre služby. Na druhom podlaží sú navrhnuté nebytové priestory s plánovaným využitím ako kancelárie a galéria kaviarne. V dvoch podzemných podlažiach vzniknú garáže.

V Cvernovke budú lofty a kancelárie

V rámci druhej fázy výstavby sa zrekonštruuje aj cvernová továreň, ktorá tu fungovala od začiatku minulého storočia.

Developer v štvorpodlažnej budove naplánoval 66 loftov spadajúcich do kategórie apartmánov, teda prechodného bývania. V technickej pamiatke ich bude 36 jednoizbových, 9 dvojizbových, 19 trojizbových a dva štvorizbové.

Skladbu doplní sedem štvorizbových mezonetov v dvojpodlažnej nadstavbe. V budove sa ďalej navrhuje spoločné átrium, fitnes, kancelárie, reštaurácia a technický priestor.

Voči tomuto zámeru smerovala aj petícia obyvateľov, ktorí žiadajú zachovanie budovy národnej kultúrnej pamiatky v jej pôvodnej podobe z roku 1909 a sprístupnenie častí jej priestorov na verejné účely.

„Rešpektujeme myšlienku petície na zachovanie budovy v jej pôvodnom stave. Kúpili sme ju však už v havarijnom stave, ktorý bol zapríčinený skoršími majiteľmi. Prečo tí neinvestovali do budovy a nechali ju schátrať, je otázka na nich,“ hovorí B. Simandl.

„My naopak vďaka prestavbe budovy jej dáme nový život a novú funkciu a zachováme ju pre budúce generácie. Samotná podoba budovy menená nebude,“ dodal šéf Finepu, ktorý zdôraznil, že ich plány na konverziu staršej priemyselnej budovy na mestské bývanie a komerčné priestory opakovanie posudzovali úrady a odborníci vrátane pamiatkarov.

Za premenou budovy a celého projektu stoja českí architekti zo štúdia A69. Mestský charakter na tomto mieste dotvoria podľa developera chystané priestory pre kaviareň a miesta vhodné pre posedenie.

Pokračovanie Jégého aleje, ktorej úvodne etapy budoval rovnako Finep, nie je jediným zámerom v území – neďaleko je vydané stavebné povolenie pre 107-metrový polyfunkčný vežiak Residence Tower. Jeho majiteľ avizoval výstavbu v minulom roku, no zatiaľ sa tak nestalo.